Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

A další nová kryptoměna. Podkladem ropa, zlato i diamanty

Když to nejde postaru, je třeba vymyslet něco nového. To si možná řekl venezuelský vůdce Nicolas Maduro a jeho vláda, která po znehodnocení vlastní měny vykazuje rostoucí zájem o kryptoměny. I proto se rozhodla vytvořit novou digitální měnu, která bude mít podkladové aktivum v řadě komodit, včetně ropy a zlata. Cílem Venezuely je vyhnout se sankcím ze strany Washingtonu.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro v neděli ohlásil vznik nové kryptoměny z jednoho prostého důvodu. Jeho snahou je obejít sankce, které na jeho zemi uvalily zejména Spojené státy, uvedla americká televize CNBC. Venezuela je částečně paralyzovaná rozhodnutím Trumpova kabinetu, které omezuje pohyb finančních prostředků přes mezinárodní banky do země. Americká oddělení compliance finančních institucí tak pečlivě zkoumají veškeré transakce spojené s Venezuelou, což zpomalilo nejen splácení dluhopisů, ale rovněž zkomplikovalo i export ropy.

Maduro velkolepě prohlásil, že „21. století je tu“, když během pětihodinového televizního vysílání plného tanců a písní představil plán venezuelského ICO. Nová kryptoměna prý ponese název „petro“ a měla by být kryta především ropnými zásobami. Jejím hlavním cílem je pomoci Venezuele „udělat krok kupředu k měnové suverenitě, lepším transakcím a také pomoci obejít finanční blokádu,“ uvedl Maduro.

Do výroku se ihned pustila opozice. Ta uvedla, že vláda k takovému kroku potřebuje nejprve souhlas kongresu. Někteří z opozice tak mají silné pochybnosti o tom, že plánovaná kryptoměna bude vůbec zavedena. V současném chaosu by se tomu asi mnoho politiků nedivilo. Venezuelská měna bolívar padá doslova volným pádem a země postrádá základní zboží jako jídlo a léky.

Těžba kryptoměn: Pro Venezuelany životní příležitost i nebezpečí

Oblíbenost kryptoměn ve Venezuele poslední dobou stoupá i mezi běžnými lidmi. Mnoho z nich se uchýlilo právě k používání měn jako bitcoin, který využívají například k nákupu drogérie či léčiv přes internetové obchody. Těžení kryptoměn, zejména etherea, je v zemi jedním ze způsobů, jak si vydělat slušné peníze. Silným důvodem tohoto trendu jsou vedle stavu venezuelské měny i nízké náklady na placení energií. Těžař digitálních měn má totiž ve Venezuele mnohem nižší náklady než ve většině ostatních zemí na světě.

Z rekordmana na kolena: Smutný příběh Venezuely

Madurova měnová politika vede národní měnu do záhuby. Jen během listopadu měna na černém trhu oslabila o 57 procent. Pro miliony Venezuelanů tato krize znamená chudobu, jelikož mají problém si obstarat základní věci pro život, včetně potravin a léků. Sám prezident Maduro přitom prohlásil, že je nepravděpodobné, že by se situace brzy zlepšila. K tomu navíc zdůraznil své přesvědčení, že čelí konspiraci ze strany Západu, který se snaží sabotovat jeho verzi socialismu. V neděli ve vysílání prohlásil, že Venezuela čelí „finanční světové válce“.

Newsletter