Librový pohled na nemizející otazníky nad brexitem


15:16 • 1. března 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, libra, euro, dolar, GBPUSD, EURGBP, Brexit, Mayová

Libra je letos v rámci skupiny G10 měnou připisující si jak vůči dolaru, tak i euru nejvyšší zisky. I přesto, že otazníky nad brexitem nezmizely, na trhu se již dříve usadil lehký optimismus spojený především s vírou v neuskutečnění neřízeného odchodu z EU. Otázkou je, co bude dál, a to (nejen) z pohledu sázkařů na libru.

Ještě předtím, než se zaměříme na odhad librového trhu, je potřeba si zrekapitulovat situaci a nastínit další možné scénáře. Britská premiérka Mayová na přelomu týdne oznámila, že hlasování o dohodě s EU bude odsunuto na (zatím) přesně neurčený termín do 12. března (předpokládáme, že hlasovat se bude právě v tento den). Pokud se bude historie opakovat a poslanci rozvodovou dohodu nepřijmou, bude následovat další hlasování (zřejmě již 13. března), tentokrát o možnosti tvrdého brexitu.

V tomto případě považujeme variantu vyslovení se pro neřízený odchod za nepravděpodobnou. Jestliže tedy bude tvrdý brexit odmítnut, dojde na v pořadí třetí hlasování (zřejmě 14. března), a to o odložení odchodu z EU. V případě jeho schválení bude potřeba souhlas Bruselu. Opačná varianta již tak jasná není – došlo by na tvrdý brexit, i když by byl předtím neodsouhlasen, nebo bychom se posunuli jiným směrem, např. k druhému referendu?

Z našeho pohledu je posunutí článku 50 preferovanou variantu. Z výše zmíněného je ale patrné, že všechny otazníky nad brexitem nezmizely a jen tak rychle nezmizí, což podtrhuje samotný rozkol mezi Brity. Poté, co premiérka Mayová oznámila plán hlasování „dohoda-tvrdý brexit-posunutí článku 50“, se přes librový trh přelila vlna optimistů, jež vydržela hned několik dní. Pokud se však podíváme na výhled trhu, optimismus - především ten krátkodobý - opět lehce pokulhává.

Odhad trhu ohledně vývoje kurzu libry reflektuje risk reversal, tj. opční strategie zajištění tvořená kombinací call a put opcí, ze které je možné vyčíst sázky trhu na možný posun podkladového aktiva v daném tenoru. Zaměříme-li se na čtrnáctidenní instrument, od zhruba poloviny února začal sílit onen optimismus, který postupně navyšoval objem opcí sázejících na silnější libru. V aktuálním týdnu se ale trend obrátil a ke slovu se opět začala hlásit druhá strana, vinou čehož se 14denní risk reversal GBPUSD a EURGBP dostal v prvním případě zpět více do záporu a ve druhém zase do plusu. To znamená, že u páru dolar-libra ještě více převažují opce sázející na slabší GBP a u euro-libry zase opce reflektující silnější společnou měnu oproti té britské.

Čtrnáctidenní instrument jsme zvolili proto, že ode dneška za čtrnáct dní by již měla být situace – alespoň podle hlasovacího plánu premiérky Mayové – o něco jasnější. Avšak zaměříme-li se na delší tenory, řekněme od jednoho až po šest měsíců, tam je jasná převaha víry ve slabší libru, což by stále naznačovalo převahu těch, kteří zdaleka nevěří v pro libru pozitivní rozuzlení brexitové ságy.

Závěrem je tedy možné říci, že i nedávný závan optimismu se z dlouhodobějšího hlediska jeví jako takřka zanedbatelný. Vývoj kolem brexitu v posledních týdnech, ba možná měsících, potvrdil silnou rozpolcenost Spojeného království, které se ani po více jak dvou letech nedokázalo v otázce odchodu z EU sjednotit. Do budoucna tak platí, že stát se může v podstatě cokoliv, avšak pro libru to pohledem současných trhů zatím nevypadá nikterak pozitivně.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.