Čínou otřásá skandál s vadnými vakcínami. Napomohl i Blockchain

Vztah čínské vlády ke kryptoměnám a otevřeným veřejným blockchainům byl vždycky komplikovaný. Zatím za to mohl především nekontrolovatelný (nebo jen velmi špatně) odliv kapitálu z ekonomiky, která jinak staví na uzavřené cirkulaci peněz. Jenže přes robustní veřejný blockchain mohou ze země unikat i jiná data, například citlivé informace, které by jinak zastavil „velký čínský firewall“ a všudypřítomná cenzura.  

Skandál, kterým Čína momentálně žije, vypukl poté, co vyšlo najevo, že biotech korporace Changchun Changsheng Biotechnology z provincie Ťi-lin uvedla na trh přes 250 000 nefunkčních novorozeneckých vakcín proti smrtelným bakteriálním onemocněním záškrtu, černému kašli a tetanu.

Skandály okolo Changchun Changsheng Biotechnology a její dceřiné firmy Changchun Changsheng Life Sciences Limited čínská vláda nebere na lehkou váhu. Čím dál větší část občanů totiž dlouhodobě ztrácí důvěru v místní zdravotnický systém a poslední skandál ohledně vakcín je další kapka v nádobě přetékající trpělivosti čínské společnosti. V Číně mají podobná odhalení, která pravidelně zahrnují potravinářské a medicínské produkty, tradici. Jen pro připomenutí, v roce 2008 zemřelo šest dětí a 300 tisíc se jich přiotrávilo melaminem po pití kontaminovaného sušeného mléka, předloni prasklo, že v zemi byly prodány nesprávně uchovávané vakcíny v hodnotě 90 milionů dolarů, zatímco přibližně jen před 14 dny musel být pro změnu stáhnut srdeční lék poté, co evropský regulátor zjistil, že obsahuje karcinogenní nečistoty.

Samotná Changchun Changsheng (což je mimochodem čínský výraz pro dlouhověkost) také neměla skandál celonárodních rozměrů poprvé. Firma byla navíc v minulosti vládou masivně dotována a podporována v agresivní expanzi. Tu si její management vyložil po svém – na západě zpravidla zakázané obchodní a marketingové praktiky, falšování reportů o produkci a inspekcích a podle soudních znalců dokonce i úplatkářství. Vláda nad situací zamhouřila oči do té doby, dokud firma rostla a generovala tučné zisky. Tomu je ale nejspíše konec. Firma má po vlně skandálů silně pošramocenou pověst a čínská vláda si po skandálu s cenzurou investigativní novinařiny také nemůže již příliš přehmatů dovolit. Jde rovněž o první skandál tohoto rozměru, jenž se odehrál přímo za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga, který v době svého nástupu podobné nešvary kladl za vinu předchozí vládě a sliboval jejich definitivní nápravu.  

Jakou roli zde sehrál blockchain

Přesto měla čínská vláda krizovou komunikaci v zemi v takových případech až doposud celkem zvládnutou. Není také divu, když vládě nahrává do karet centralizovaná povaha místních médií a internetových služeb. Jenže nic už nebude jako dřív. Tam, kde v duchu tradice stačilo se veřejně omluvit, odsoudit pochybení několika jednotlivců a zcenzurovat nepohodlné hlasy, dnes nastupují technologie, na které je i brilantní systém čínské internetové cenzury krátký.

To se týká i investigativního bloggerského článku „Král vakcín“, který odhaluje , jak se kontroverzní farmaceutický gigant přeměnil ze státní na soukromou společnost a stal se díky prodeji vadných vakcín jejich největším výrobcem a distributorem v zemi. Text, který se stal v Číně okamžitě virálním hitem, byl z oficiálního internetu stažený poměrně rychle, a to včetně veškerých repostů na  nejpopulárnějších sociálních médiích v zemi (WeChat a Weibo), zde detekční nástroje ani cenzura nepochybila. S čím ale zřejmě nepočítala, byl fakt, že někoho napadne obětovat gas fee 0,00777432 ETH, tedy asi 3,66 dolaru (hodnota platná v době psaní článku), a umístí osudný text na Ethereum blockchain, kde zůstane v nezměněné podobě (nejspíš) na věčné časy. Odtud by jej mohl dalším rollbackem hlavního chainu dostat snad již pouze sám Vitalik Buterin.       

Dostat blogspot z dosahu čínských cenzorů přitom bylo až triviálně jednoduché. Stačilo vzít v přepočtu asi 0,46 centů v Ethereu (0,001 ETH), které autor poslal (pravděpodobně) na svojí vlastní adresu 0xC72Bd346A00f48a62cccdF4793cfF8DD2C096aC8, a obětovat 0,00777432 ETH na transakční poplatek. Samotný článek byl přiložen k transakci coby metadata. Součástí protokolu je totiž možnost ke každé transakci připojit poznámku nebo jiný druh informace. Protože blockchain Etherea je veřejný, kdokoli s transakčním ID (u Etherea je to tzv. TxHash) si může danou informaci přečíst. A protože je záznam uložený na několika tisícovkách nodů po celém světě, je rozhodně mimo dosah čínských autorit. Čím hlouběji pak transakce v blockchainu propadne, tím nereálnější je také šance na její případné podvržení prostřednictvím úspěšného „51% útoku“ na síť.

Jedná se přitom v praxi již o druhý případ, kdy čínští uživatelé využili veřejný blockchain k boji s všudypřítomnou cenzurou v zemi a k vyjádření názorů, které by jinak byly poměrně rychle v oficiálních kanálech umlčeny. V dubnu jistý studentský aktivista stejným způsobem uložil na Ethereum blockchain otevřený dopis studentky Yue Xin, kterou její vysoká škola opakovaně zastrašovala od toho, aby mluvila o sexuálních útocích a obtěžování. Také tento dokument zůstává pro všechny trvale dostupný, což bylo až do nedávna v Číně něco nepředstavitelného. Časy se zjevně mění.

Newsletter