Čína ustupuje od stimulů. Etapa globální paniky je za námi


14:37 • 25. dubna 2019

Tagy: Saxo Bank, Čína, Ekonomika

V nejbližší době budeme pravděpodobně svědky významné změny trendu na finančních trzích. Ačkoliv je dnes volatilita extrémně nízká, myslíme si, že trhy byly uměle umírněné. Dnes proto nejsou připraveny na změnu makro politiky, ke které dochází v Číně.

Čínský prezident mění svou politiku z ekonomické podpory zpět ke strukturálním reformám. Růst čínských akcií ochabne, americký dolar bude růst, podobně jako výnosy amerických dluhopisů. Portál sinocism.com uvedl: "Zasedání čínského Politbyra v pátek signalizuje změnu krátkodobé ekonomické politiky Číny a zároveň zvýšení úsilí v oblasti propagandy. Zní to jako odkaz ve smyslu: teď, když jsme stabilizovali situaci, vracíme se zpět k zaměření na strukturální reformy na úkor pobídek.“ Budeme si muset počkat, jak reálně se tato změna projeví na čínské ekonomice.

Období globální paniky je za námi

Na globální úrovni vidíme výrazný posun od stimulů zaměřených na odvrácení paniky. Čína, jako nejdůležitější lídr v globální politice, to jen potvrzuje. Čínský prezident Si Ťin-pching se zdá být spokojený s progresí a efektem stimulů, takže nyní posouvá politiku směrem k falešné konsolidaci. Znamená to odklon od stimulů k autopilotu. Shoduje se to se signálním vývojem akciových trhů v Číně a USA. I tento fakt nás nutí vyčkávat a zamyslet se.

Od posledního čtvrtletí minulého roku jsme investovali v očekávání růstu čínských trhů. Nyní se posouváme k neutrální pozici. Během léta uvidíme pravděpodobně jen minimální nárůst. Změnu by mohlo vyvolat pouze vyřešení otázky obchodní dohody mezi USA a Čínou, což by mohlo přinést zisk u všech dosud nakoupených rizikově zaměřených pozic ve prospěch Číny.

Očekáváme, že v červenci a srpnu, kdy současná změna politiky Číny vstoupí v platnost, stoupnou výnosy na dluhopisech a klesne dostupnost úvěrů. Už dnes vidíme, že výnosy desetiletých vládních dluhopisů Číny stouply v dubnu o 30 bazických bodů. Efekty pobídek tedy už mizí. Na základě těchto faktů máme obavy ze současné extrémně nízké volatility. Může jít o falešný signál.

Naše závěry:

  • Redukce expozice vůči Číně.
  • Očekávání posílení amerického dolaru a růstu výnosů amerických dluhopisů.
  • Růst akciového trhu se v létě, kdy se projeví změna politiky, zastaví.
  • Následující měsíce můžeme nazvat falešnou stabilizací, která se může projevit stagflací. To může být spouštěčem nástrojů Moderní monetární teorie včetně rozpočtových výdajů a daňových škrtů, které budou mít za úkol nahradit neúčinnou politiku nulových sazeb ECB.
  • Volatilita pravděpodobně opět stoupne. Důvodem bude silnější dolar, méně likvidity a vyšší ceny energií.

Autorem textu je Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.