Čokoládový průmysl v číslech. Každý Švýcar sní 9 kilo za rok

Čokoláda je snad nejoblíbenějším a také nejrozšířenějším druhem sladkostí. Můžete ji pořídit v různých příchutích, geometrických tvarech či jako součást bezpočtu dalších sladkých pochutin. O Vánocích jsou obchody plné čokoládových Mikulášů, Santa Clausů a čertů, o Velikonocích zase zajíců, kuřátek a vajíček. Také při příležitosti narozenin, svátků či dalších oslav nic nezkazíte čokoládovou bonboniérou. A v neposlední řadě si na ní lidé rádi pochutnávají sami. 

Není tak divu, že čokoládový průmysl narostl do obřích rozměrů. A kolik jí lidé vlastně spotřebují? A kdo jí spotřebuje nejvíc? 

Jak velký je čokoládový průmysl?

Čokoládový průmysl přispívá podle série statistik od marketingového experta Brandona Gailla ke globální ekonomice ročními prodeji zhruba v hodnotě 83 miliard dolarů (zde je pojetí čokolády širší, jsou obsaženy i výrobky z čokolády jako různé čokoládové tyčinky a podobně). Na následující tabulce ze serveru Icco.org můžete vidět, které firmy se na tom nejvíce podílejí.

Sv. Valentýn a lov na zamilované hlupáky

Kolik sníme čokolády?

Podle série statistik Brandona Gailla sní svět každoročně zhruba 7,2 milionu tun čokolády, což je zhruba 1 kilogram na osobu.

Kdo jí sní nejvíce?

Podle serveru WorldAtlas.com jsou největšími čokoládovými jedlíky Švýcaři, z nichž každý jí v průměru za rok spořádá 19,8 liber (zhruba 9 kilogramů). Za nimi se 17,4 librami na osobu následují Němci a se 16,3 librami pak Irové a Britové. Zhruba polovina retailových prodejců čokolády je podle série statistik Brandona Gailla situována na evropském kontinentu, 20 % pak ve Spojených státech.

Valentýn a čokoláda

Čokoládové žně obchodníkům přinášejí nejen Vánoce a Velikonoce, ale především svátek zamilovaných. Na Valentýna se každoročně prodají čokoládové produkty za zhruba 400 milionů dolarů, což činí 5 % celkového obratu čokoládového průmyslu.

Čokoláda a deprese

Jak potvrzují studie, čokoláda je také nepostradatelným pomocníkem pro mnohé lidi v nesnázích. Nejenže lidé v depresi jí prokazatelně spořádají více, ale dokonce jim může i pomoci, jelikož obsahuje látky, které podporují tvorbu „hormonu štěstí“ serotoninu. Podle série statistik Brandona Gailla má čokoládu rádo přes 90 % lidí, více však ženy než muži (91 % vs. 87 %).

 

Kdo jí nejvíce produkuje?

Nejvíce čokolády se podle serveru Investopedia měřeno nominální hodnotou vyrobí v USA, a sice za zhruba 20 miliard dolarů. Dále pak ve Švýcarsku (14 miliard), které následuje Belgie s 12 miliardami a poté Německo s 10 miliardami dolarů.

Kdo dodává kakao?

Podle serveru Telegraph jsou největšími producenty kakaa Pobřeží slonoviny, Ghana, Indonésie, Nigérie a Kamerun. Dále pak značným dílem přispívají země Latinské Ameriky, jako Brazílie, Ekvádor, Mexiko a Peru. Avšak přestože nejvíce kakaa pro výrobu čokolády pochází z Afriky, a sice zhruba 70 %, ta se na celkové spotřebě podílí zhruba pouhými 3 %.

Vymírá čokoláda?

Jak ovšem uvádí Business Insider na základě varování vědců z Kalifornské univerzity, celý čokoládový průmysl by mohl v dohledné budoucnosti doslova vyschnout vzhledem ke globálnímu oteplování. Kakaové plantáže totiž vyžadují specifické prostředí, a to zhruba 20 stupňů severně a jižně od rovníku, kde teplota, déšť a vlhkost zůstávají po celý rok relativně konstantní. Vzhledem ke zvyšující se teplotě už podmínky do pár desítek let pravděpodobně nebudou pro pěstování kakaa vhodné. Milovníky čokolády však může uklidnit, že vědci již pracují na technologii, která by měla kakao umožnit pěstovat v umělých podmínkách.

Ekonomie kávy: Vykořisťování v plném proudu?

Newsletter