Boeing: Dobrá investice, která počká

Americký nadnárodní výrobce letadel, vojenského a vesmírného vybavení, představuje nesmírně zajímavý titul. Jeho příjmy se poslední čtyři roky pohybují okolo 90 miliard dolarů, zatímco čistý zisk stabilně stoupá. Není však kam spěchat.

Poslední čtyři roky se totiž také nesou ve znamení snižující se equity. Dluh narůstal, a tak je pohled na debt/equity ukazatel ne zrovna uspokojivý…

Nehledě na dluh však investoři dostávají stabilní dividendy, které v čase velmi zajímavě rostou – v roce 2014 to bylo 1,94 dolaru na akcii, zatímco letos činí 6,50 dolaru na akcii.

Roste i poptávka po letadlech. Za loňský rok jich firma dodala do světa 763, což je rekordní počet. V této souvislosti vzrostl i zisk z necelých pěti miliard na více než osm a cena akciového titulu se od začátku loňského roku zdvojnásobila.

Letos by Boeing měl dokonce dodat o pětinu více letadel.

Lukrativní kontrakty

Podívejte se na pár příkladů, z nichž Boeing těží:

62,7 milionu dolarů za údržbu a modifikaci modelů F/A-18 a EA-18G. K naplnění by mělo dojít v září 2019.
805 milionů dolarů za vývoj, výrobu, testování a dodávání bezpilotních letadel pro US Air Force do roku 2024.
9,2 miliardy dolarů za tréninková letadla a simulátory. V první fázi se jedná od 351 letadel a 46 simulátorů v hodnotě 813 milionů dolarů. Obchod by měl kompletní do roku 2034.

 

Ačkoli jsem jich zmínil jen pár, je zcela očividné, že firma má objednávky na minimálně dalších deset let.

Nezapomínejme také, že Boeing patří mezi tři největší americké výrobce vojenského vybavení (podle objemu) a vojenské objednávky tvoří asi polovinu celkového byznysu, což je v dnešní geopolitické situaci relativně dobrá pozice.

Kromě vojenského vybavení se firma během příštího roku chystá odstartovat prototyp vzdušných taxíků. Ty by měly sloužit k převážení pasažérů na krátkých vzdálenostech.

Navzdory skvělému výhledu, rostoucím dividendám a ceně akcií, zde z hlediska technické analýzy panuje nepříznivá volatilita, která poukazuje na nejistotu některých investorů. Někteří své pozice zavírají, aby si odnesli stoprocentní zhodnocení a druzí naopak vstupují až nyní.

To vede k formaci ceny někde mezi 315 a 370 dolary. Nedivil bych se, kdybychom se dostali ke 400 dolarům a poté díky výprodejům přišla korekce na 300. V tuto chvíli se tak nabízí počkat na vyšší volume a nižší ceny.

S podobnou situací se potýkal například Alphabet (NASDAQ: GOOG), když jeho cena oscilovala mezi 1000 a 1200 dolary. Když se pak reportovaly pozitivní výsledky, cena si sáhla na hranici 1270 dolarů, znovu klesla a nyní se titul obchoduje na zhruba 1100 dolarech.

U Boeingu může nastat obdobný scénář. Než ho proto investoři rychle přidají do portfolia, měli by zkusit počkat na lepší cenu.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter