Velký americko-čínský krach?


08:58 • 6. května 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, dolar, euro, koruna, EURUSD, EURCZK, USDCZK, Obchodní válka

Zprávy z posledních týdnů, byť nikterak detailní, naznačovaly, že americko-čínské obchodní vyjednávání spěje k úspěšnému konci. K tomu, aby se část pozitivních očekávání rázem rozplynula, však stačil jeden jediný tweet. A nestojí za ním nikdo jiný než americký prezident Donald Trump. Otázkou tak zůstává – stojíme na prahu obchodní války USA a Číny, nebo jde pouze o Trumpovu teatrálnost?

Z Trumpova tweetu je možné vyčíst následující. Obchodní vyjednávání s Čínou pokračují, avšak jsou velmi pomalá. Z toho důvodu by 10% clo uvalené na čínský dovoz do USA v hodnotě 200 miliard dolarů mělo od pátku vzrůst na 25 %. Vedle toho Trump navíc pohrozil zavedením dodatečného 10% cla na dosud nezpoplatněné čínské zboží v objemu 325 miliard dolarů.

Čínská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Vzhledem k tomu, že Čína již dříve odmítla vyjednávat pod tlakem výhrůžek, aktuálně je ve hře možné zrušení dalších jednání, která byla naplánována na tento týden. To zahrnuje i původně naplánovanou návštěvu čínského vicepremiéra Liu He ve Washingtonu. Ta by dle zdroje server South China Morning Post měla být v lepším případě posunuta o několik dní, případně i zcela zrušena.

Jde z Trumpovy strany jen o „divadlo“, nebo opravdu hrozí eskalace obchodních sporů? Z našeho pohledu bychom se spíše přiklonili k první variantě. Americký prezident chce svým tweem dost možná „uspokojit“ kritiky, kteří hovoří o slabém průběhu vyjednávání, jež bude pro USA ve výsledku zklamáním, alespoň při pohledu na veškeré Trumpovy předchozí sliby. Pravděpodobnost dosažení brzké dohody mezi oběma stranami je však v tuto chvíli o poznání nižší.

Klíčovou otázkou je, zda čínští představitelé v tomto týdnu do USA nakonec odletí, či nikoliv. Pokud ano, trhům by to mělo přinést částečnou úlevu. V opačném případě by vzrostla pravděpodobnost toho, že americká cla opravdu vzrostou tak, jak Trump sliboval.

Co se týče reakce trhů, čínské akcie padají a dle futures čeká ten samý scénář i ty evropské a americké. Čínský propad nezmírnilo ani snížení povinných minimálních rezerv u malých a středních bank. Při pohledu na měny vidíme posílení bezpečných přístavů, zejména japonského jenu a švýcarského dolaru. Nejvíce pod tlakem jsou měny rozvojových trhů, kde například turecká lira oslabila vůči dolaru nad 6,00 USDTRY, a je tedy nejslabší od října.

Hrozba eskalace obchodních sporů, která živí strach z dalšího zpomalení globální ekonomiky, se projevila i na futures amerických sazeb. I přesto, že poslední zasedání Fedu a páteční data z amerického trhu práce podpořila vidinu toho, že úroky zůstanou beze změny, dnes ráno se pravděpodobnost jejich snížení v tomto roce zvýšila ve srovnání s pátkem o bezmála 8 procentních bodů.

Hlavní udavatel směru globálních trhů tak v tomto týdnu bude (ne)vyjednávání USA a Číny. Vedle toho budou zveřejněny německé tovární objednávky (úterý) a průmyslová výroba (středa). V USA nás pak čeká inflace (pátek).

Jestliže bude nervozita kolem obchodních sporů eskalovat, pod tlakem by i nadále měly zůstat zejména měny rozvojových trhů. Opak by se měl týkat těch z bezpečných přístavů, jako je japonský jen a švýcarský frank. V případě eurodolaru by se částečné podpory mohly dočkat zelené bankovky.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1188 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1121 do 1,1191 EURUSD.*

Koruna se po oslabení v závěru minulého týdne obchoduje nad hranicí 25,70 za euro. Vstřebává tak výstup ze zasedání ČNB, kde byla naznačena pravděpodobná stabilita sazeb ve zbytku letošního roku. Americko-čínská obchodní roztržka se na domácí měně zatím nikterak výrazně neprojevuje. Pokud by však došlo na citelný výplach emerging markets, nevylučujeme možné oslabení.

Z hlediska dat nás tento týden čeká maloobchod (úterý), průmysl (čtvrtek) a míra nezaměstnanosti (pátek).

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,94 až 23,16 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.