Ze světa peněz. Sedm šílených statistik, které vám zamotají hlavu

„Je štěstí, že lidé nerozumějí našemu bankovnímu a peněžnímu systému. Protože kdyby mu rozumět začali, myslím, že by byla revoluce hned zítra ráno,“ prohlásil legendární průkopník automobilového průmyslu Henry Ford. Ačkoliv na bankovní sektor bylo kdysi nahlíženo jako na pouhého prostředníka, jenž přesouvá prostředky od těch, kteří spoří, k těm, co investují, dnešní komerční banky k tomu, aby mohly půjčit, žádné úspory nepotřebují. Vklady totiž vznikají souběžně se vznikem dluhů.

Hotovostní vs. bezhotovostní peníze

Pokud se někoho zeptáte, jak velký objem peněz je v oběhu, pravděpodobně si dovodí, že se ptáte na to, kolik v dané zemi obíhá bankovek a mincí. Jenže hotovostní peníze představují pouhý zlomek celkového množství peněz. Podle údajů serveru Super Money je to zhruba pouhých 8 %, přičemž toto procento s rozvojem bezhotovostní ekonomiky stále klesá.

Pár moudrých citátů o Fedu a moderním systému bankovnictví

Kolik peněz je v USA?

Zbytek tvoří bezhotovostní peníze, tedy především vklady na účtech v obchodních bankách. Ty mohou vzniknout tak, že někdo nějaké peníze uspoří a uloží je do banky, která mu následně připíše úrok. Daleko častěji však vznikají tak, že komerční banka poskytne úvěr, čímž na jedné straně vznikne dluh, avšak spolu s ním na straně druhé vzniká vklad. Pokud se podíváme například na USA, podle údajů Federálního rezervního systému bylo k 15. listopadu tohoto roku ve smyslu takovýchto peněz v oběhu 1,59 bilionu dolarů. 

Kolik peněz je na světě?

Pokud vezmeme v úvahu i depozita v bankách, je již velmi složité přiřadit objem peněz k jednotlivých zemím, jelikož komerčním bankám nikdo nezakazuje poskytovat úvěry – a tím i vytvářet peníze – v cizích měnách, což se týká zejména dolarů. Jak však informoval server Fool, podle odhadů je na světě v rámci hotovostních peněz v podobě bankovek a mincí a bezhotovostních peněz v podobě běžných vkladů v bankách v oběhu zhruba 81 bilionů dolarů.

Kolik peněz je doopravdy v oběhu?

Dosud jsme hovořili o peněžním agregátu M1, který obsahuje hotovost a běžné vklady. To ovšem stále nejsou všechny peníze. Lépe se dá množství peněz měřit agregátem M2, který navíc obsahuje vklady na spořících účtech a na termínovaných vkladech. Takových peněz je například jen v USA podle dat samotného Fedu téměř 14 bilionů dolarů. Pokud bychom však sledovali vyšší peněžní agregáty, které obsahují i vklady v cizích měnách (M3), vklady u nebankovních institucí (M4) a cenné papíry (M5), došli bychom ještě k daleko vyšším číslům.

 

Kolik je akcií?

Jestliže připustíme, že za peníze je možné považovat i cenné papíry, kromě bezpočtu dalších aktiv sem patří i akcie. A jak uvádí server Fool, pokud bychom vzali v úvahu všechny světové akciové burzy, odhaduje se, že hodnota akcií zde obchodovaných čítá zhruba 70 bilionů dolarů. Přibližně polovinu z tohoto množství lze přitom připsat amerických společnostem.

Kolik je derivátů?

Samostatnou kapitolou finančního systému jsou deriváty. Jedná se o široké spektrum instrumentů, které se, ačkoli byly vyvinuty se záměrem ochránit ekonomické subjekty před rizikem, v dnešním finančním systému používají především ke spekulaci. Přitom je na nich zajímavé to, že můžete spekulovat na růst či pokles ceny aktiva, které nevlastníte vy ani vaše protistrana. Jak uvádí server Fool, hodnota globálního trhu derivátů je zhruba 1,2 trilionu dolarů.

Kolik je na světě dluhů?

A jestliže je na světě hodně peněz, musí zde být také velké množství dluhů. Jak informovala agentura Reuters na základě dat Mezinárodního měnového fondu, na začátku tohoto roku dosáhl světový dluh hodnoty 217 bilionů dolarů, což je zhruba 325 % světového HDP.

Sedm divných informací ze světa tištění peněz, o kterých jste nevěděli

Newsletter