Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Proč jsou sociální sítě horší než drogy?

Sociální sítě jako závislost, která nikdy nekončí. Timeline na Facebooku či Instagramu je nekonečná a s tím i množství podnětů z ní proudících. Proti vám stojí algoritmus, který vás zná. Ví, jak získat pozornost, a umí to prodat. Bezbrannost pak nespočívá v naší lenosti, ale v tom, že se prostě proti něčemu tak dobrému nedokážeme bránit, řekl ve video rozhovoru pro Roklen24 Petr Ludwig, autor bestselleru Konec prokrastinace, jedné z nejrychleji prodávaných českých knih současnosti. Rozhovor byl natočen na konferenci Osobní růst, kterou organizoval GrowJob Institute.

Proč jsou sociální sítě horší než drogy?

Vytvářejí velmi silnou závislost. A jeden z těch problémů je, že vlastně nikdy nekončí. Timeline na Facebooku nebo Instagramu je vlastně nekonečná. Tím pádem člověk dostává nekonečné množství podnětů. A ještě, sociální sítě jsou programované tak, že tam je nějaký algoritmus, který tě zná a ví přesně, co ti tam zobrazovat tak, aby si tu pozornost získal. Takže my jsme proti tomu vlastně naprosto bezbranní.

Takže závislost prodává?

Závislost prodává. A dokonce dnes víme, že ty nejchytřejší mozky, třeba ze Stanfordu nebo Harvardu, které studovaly adiktologii, se dnes věnují tomu, že pomáhají Facebooku vymýšlet lepší algoritmy. A zároveň jsou dnes nasazené různé genetické algoritmy nebo respektive umělá inteligence tak, abys opravdu ve správný čas dostal to, co chceš, ale zároveň, abys tam trávil hodně času, protože to potom někomu vydělává peníze na reklamě.

Jak se tomu dá jednoduše bránit?

Je to těžké. A dokonce, právě ta naše bezbrannost není dána tím, že bychom byli líní, ale je prostě dána tím, že algoritmus je tak dobrý, že se lze bránit jen těžko. Já třeba doporučuji odinstalovat si všechny sociální sítě a nechat si jen jednu. Takže třeba když člověk používá Instagram a Facebook a LinkedIn, tak si nechat třeba jen Instagram. A Facebook a LinkedIn odinstalovat. Je dobré snažit se taky o nějaký digitální minimalizmus. Prostě, trávit tam co nejmíň času a ten čas, kdy tam jsem, tak nahradit ne konzumací, ale tvorbou. Takže, když už jdu na Facebook, tak jen s cílem tam něco sdílet, generovat tam nějakou hodnotu, a ne tam nekonečně marnit svůj čas.

Vzdělávací institut GrowJOB pomáhá zlepšovat vnitřní motivaci, efektivitu práce a spokojenost jednotlivců a lidí ve firmách. Převádí do praxe aktuální vědecké poznatky převážně z oblasti neurověd a behaviorální ekonomie. Svou prací GrowJOB spoluvytváří hodnotové společnosti skrze které přispívají k budování hodnotového Česka. Pořádá konference, veřejná školení a ve firmách realizuje školení a individuální konzultace.

 

Které aplikace pomáhají být offline?

Jedna z těch pro mě nejlepších je aplikace Forest. Funguje tak, že si člověk nastaví nějaký čas, třeba hodinu. Dáš Start a ono to zasadí strom. A ty když během té hodiny jdeš na nějakou jinou aplikaci, tak ten stromeček umře. Když hodinu vydržíš, tak ti na zahrádce vyroste stromeček. A celá ta aplikace sází na to, že nechceš zabíjet virtuální stromečky. A funguje to fakt perfektně. Že když se chci na něco soustředit, potřebuji hodinu bez vyrušení, tak používám aplikaci Forest.

Druhá aplikace, která je na mindfulness meditace, se jmenuje Simple Habit. Tam jsou zase taková pětiminutová cvičení na to, aby ses právě uklidnil, aby sis nějakým způsobem zlepšil pozornost a trochu si snížil stres.

Petr Ludwig se zabývá převáděním vědeckých výzkumů do praxe. Je autorem bestselleru Konec prokrastinace, jedné z nejrychleji prodávaných českých knih současnosti s 20 dotisky a 100.000 výtisky, přeložené do 17 jazyků. Natáčí podcasty Deep Talks, kam si zve hodnotové osobnosti z české scény.

Newsletter