Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Bariéry, které padnou, a o něco slabší koruna

Jak se zdá, prognóza České národní banky ohledně trajektorie kurzu koruny se nevyplní. Domácí měna by tak podle hlavního ekonoma ČNB Tomáše Holuba měla posilovat o něco pomaleji. A co se týče inflace, její výše se letos pravděpodobně udrží v průměru pod cílem. Tato situace však nebude trvat věčně.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg se hlavní ekonom ČNB zaměřil především na otázku toho, jak se rekordně nízká nezaměstnanost a růst mezd projeví na inflaci. Tento vztah z hlediska ekonomické teorie reflektuje tzv. Phillipsova křivka, která dle Holuba i přes dosavadní vývoj ještě „nezemřela“.

Zatímco ekonomická expanze společně s nedostatkem pracovníků již nějakou dobu vytváří inflační tlaky, růst cen po většinu letošního roku setrvá pod inflačním cílem, řekl Holub pro Bloomberg. Nedávná mzdová vyjednávání v největších českých firmách, jako je například Škoda Auto, pak naznačují, že silný růst mezd bude pokračovat a dost možná se přelije do roku 2019. Ačkoliv vyšší produktivita růst mzdových nákladů částečně kompenzuje, firmy doposud zvyšovaly mzdy na úkor vlastních marží. A právě to je situace, která dle Holuba nevydrží.

„Tato situace nevydrží věčně. Vzhledem k růstovému cyklu ekonomiky a silné poptávce, proč by kdokoliv snižoval vlastní marže, aby tak absorboval vyšší mzdové náklady namísto zvýšení cen?“ uvedl hlavní ekonom ČNB. „Myslím si, že jde o psychologickou bariéru, kterou si firmy vybudovaly během krize a která dříve či později padne,“ konstatoval Holub.

Co se týče vývoje koruny, její kurz bude, jak se zdá, posilovat pomaleji, než předpokládá aktuální prognóza ČNB. Na druhou stranu, tento vývoj podle Holuba vykompenzuje zpomalení tempa růstu cen. I když by se inflace mohla vrátit zpět k 2% inflačnímu cíli, v průměru by se letos měla držet pod touto hodnotou.

„Nicméně věříme, že tento efekt bude vykompenzován oproti našemu původnímu očekávání pomalejším posilováním koruny během druhého a třetího čtvrtletí,“ uvedl ekonom. „Kurz, jak se zdá, ztratil svůj apreciační drive,“ uzavřel.

Pro představu, prognóza ČNB pracovala s posunem průměrného kurzu koruny během druhého čtvrtletí na hodnotu 24,90 za euro, během třetího pak na 24,70 EURCZK. Nový výhled centrální banky bude představen již příští týden, a to po čtvrtečním zasedání bankovní rady.

Newsletter