Sektorové investování podle Fidelity. Tři žhavé letošní tipy


08:11 • 22. dubna 2018

Tagy: Fidelity International, investice, Akcie, Technologie, energetika, spotřebitelé

Indikátor sentimentu investorů* dle analytiků Fidelity International v jednotlivých odvětvích naznačuje, že v letošním roce bude zajímavý vývoj v oblasti informačních technologií, spotřebního zboží nebo v energetice. V případě IT sice dochází k poklesu sentimentu z 7,3 bodů na 7,1, ale u energetiky se jedná o nárůst z 6,4 na 7,1 b. a u spotřebního zboží je tento skok ještě výraznější, a to z 5,8 na 7,1 bodů v roce 2018.

Informační technologie

Po prudkém růstu v loňském roce se indikátor sentimentu v IT stabilizoval na vysoké úrovni 7,1. Podmínky v IT společnostech se přitom trvale zlepšují. Nikdo neočekává, že by se návratnost kapitálu v roce 2018 zhoršila ve srovnání s rokem 2017. Celkem 84 procent analytiků vidí vedení podniků ještě sebevědomější než v loňském roce. S tím, jak i ostatní sektory získávají sebedůvěru, odhady, kolik se utratí za technologie, rostou. To tlačí IT sektor značně vzhůru. Jak pozorují analytici Fidelity International: „Co se týče investic do IT aktiv, je čím dál aktivnější Čína. Snaží získávat odborné znalosti v polovodičích, což je pro ně strategická oblast.“

Proč ale indikátor sentimentu mírně poklesl oproti loňskému roku? Dividendové skóre je hlavním důvodem. V minulém roce 60 % analytiků v sektoru predikovalo, že dividendy dále porostou.  V tomto roce toto procento kleslo na 42 %. Zhruba polovina IT analytiků také říkala, že rozvahy byly v roce 2017 „bezpečné a obezřetné“. Toto množství se ale letos zmenšilo na čtvrtinu. Nicméně příliš bezpečné rozvahy mohou znamenat držení nadměrného množství hotovosti. Růst poptávky po zaměstnancích, utrácení za technologie a kapitálové výdaje, jaké analytici letos očekávají, jsou předzvěstí pro budoucí růst. „Softwarové společnosti benefitují z větší regulace, což jim umožňuje prodávat více bezpečnostního softwaru. Příkladem jsou třeba směrnice Evropské unie,“ doplňuje Michael Sayers, ředitel výzkumu, Equity.

Energetika

Obrat v důvěře k oblasti energetiky je v posledních dvou letech dramatický. Vyšší ceny ropy pomohly, ale jsou stále daleko od svého vrcholu. Analytici FI si myslí, že v průměru budou ceny ropy v roce 2018 jen o maličko vyšší než v roce 2017. Očekávají ale, že poptávka zůstane stálá navzdory tomu, že světová ekonomika může kdykoliv spadnout do recese. Cash flow je silný a pohnutky manažerů k tomu, aby navyšovali produkci, jsou slabší než v posledních pěti letech, takže analytici Fidelity International předpokládají, že společnosti budou v roce 2018 kupovat podíly, zvyšovat dividendy, splácet dluhy a snižovat dluhové zatížení. „V krátkém období je zde riziko celosvětové recese, ve střednědobém horizontu může pronikání dopravních prostředků s pohonem na elektrickou energii pošramotit poptávku po ropě,“ uzavírá Michael Sayers.

Sektor spotřebního zboží

Důvěra v sektoru spotřebního zboží je vyšší než u jejich zbytných protějšků, částečně díky vyšším ziskovým maržím, vyostřeným kontrolám nákladů a lepšímu nacenění, zejména mezi velkými značkami. To dává evropským společnostem výhodu oproti americkým, které mají menší expozici vůči novým trhům.  „Značná expanze e-commerce umožňuje rozvoj menších značek,“ dodává Michael Sayers. Zadlužení v tomto sektoru je vysoké, ale polovina analytiků Fidelity Int. očekává, že v průběhu roku 2018 toto poklesne. Tato predikce je opodstatněná zejména fúzemi a akvizicemi a také menším množstvím velkých obchodních dohod.  Náklady na vypořádávání dluhů jsou výrazně nižší i než před několika málo lety a mnoho firem refinancovalo své závazky s dlouhou splatností.

*Sentiment podle společnosti Fidelity je hodnocen na škále 1–10, kde hodnoty nižší než 5 označují ochlazení sentimentu a hodnoty vyšší než 5 pak oteplení sentimentu.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.