Nad Spojeným královstvím se stahují mračna


17:33 • 16. listopadu 2018

Tagy: Saxo Bank, Brexit, Velká Británie, Mayová, Evropská unie, trh, Ekonomika, zahraniční obchod, investice

Vlna optimismu po oznámení dohody o brexitu byla předčasná. Všechno ukazuje na to, že premiérka Theresa Mayová hlasování o brexitu prohraje, protože čelí opozici jak v DUP tak i mezi konzervativními rebely.  Politická situace je stále velmi zmatená, ale zdá se, že dohoda s „pojistkou“ je jedním z hlavních důvodů, proč tento týden rezignovali dva vysocí členové kabinetu.

Pokud chce Theresa Mayová vyhrát hlasování v Parlamentu, potřebuje pro dohodu získat nepravděpodobný počet hlasů opozice, což je obrovský a zřejmě neproveditelný úkol.

Pouze dvě možnosti

Na základě předpovědí analytiků Eurasie v tuto chvíli existují v podstatě pouze dva základní scénáře: vláda prohraje s malým rozdílem (17 hlasů) nebo s většinovým (37 hlasů). V každém případě to otevírá dveře další politické nejistotě, chaotickému odchodu, novým všeobecným volbám nebo dokonce druhému referendu. V tomto kontextu je riziko poklesu růstu Velké Británie velmi vysoké, zejména z následujících tří důvodů:

Hlavní indikátory nadále ukazují na nižší růst: Poslední měkká i tvrdá data spíše potvrzují, že celkem pozitivní energie, kterou se britská ekonomika vyznačovala v létě, byla zřejmě způsobená počasím. HDP ve čtvrtém čtvrtletí bude slabý a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce. Hlavní ukazatel OECD pro Velkou Británii, který je nastaven tak, aby předpokládal zásadní obraty v ekonomice o 6-9 měsíců dopředu, v září klesl již čtrnáctý měsíc po sobě. Meziroční míra růstu začala rok na mínus 0,6 % a nyní je na mínus 1,45 %. To je za devět měsíců poměrně velký propad! A úroveň 98,9 je nejnižší od září roku 2012.

Navíc úvěrový cyklus, který poháněl Velkou Británii po velké finanční krizi, se nyní zcela obrátil. Náš interní ukazatel úvěrového impulsu, který skutečnou ekonomiku předchází o 9 až 12 měsíců, se smršťuje. Sleduje vývoj nových úvěrů ze soukromého sektoru jako procento HDP. Poslední aktualizace naznačuje, že tento trend je méně negativní a úvěrový impuls je na mínus 1,55 % HDP v porovnání s mínus 7,5 % HDP v předchozím čtvrtletí, avšak i to je pořád poměrně pesimistický výhled.

Ačkoli korelace mezi úvěrovým impulsem a některými ukazateli aktivity je spíše slabá (korelace s finální domácí poptávkou je 0,52), tento prudce negativní trend představuje jasně negativní trend pro vývoj HDP ve střednědobém horizontu. V roce 2019 očekáváme další negativní data, avšak nyní je příliš brzy na to, abychom mluvili o vážném riziku recese. To bude záviset na tom, zda dojde k dohodě nebo zda bude smetena ze stolu.

Obchodní investice ve Velké Británii nám dělají starosti: Není velkým překvapením, že brexit má prudce negativní dopad na obchodní investice a způsobil oslabení nových úvěrů. Podíváme-li se na nepříznivý vývoj obchodních investic v posledních čtvrtletích, nevidíme, kde je ona „skrytá síla“ britské ekonomiky, o které mluvil ministr financí Hammond. Pokud bude tento politický chaos pokračovat, bude důvěra investorů a obchodníků nadále klesat, což sníží potenciální růst britského HDP a zvýší riziko delšího období nízkého růstu.

Roste finanční zátěž britských domácností: To je jasně vidět na grafu nových osobních úvěrů a přečerpání účtu v období po referendu. Křivka klesá a minulé jaro se začala smršťovat. Z našeho hlediska jde o jeden z nejzávažnějších trendů, protože je to jasné znamení, že úvěrový boom, který podporoval britskou ekonomiku v letech po finanční krizi, definitivně skončil.

Pokud nedojde k překvapení na poslední chvíli, nemyslím si, že by se negativní střednědobý trend britského růstu mohl změnit. Fantazie o naprosté a neomezené suverenitě zcela jistě povede k jednoznačně největší destrukci bohatství, síly a důvěry jedné západoevropské velmoci od konce druhé světové války.

Autorem textu je Christopher Dembik, šéf makroekonomických strategií Saxo Bank

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.