Sazby se letos mírně zvýší, shodli se Rusnok s Michlem

Den bez významných dat z české ekonomiky měl šanci rozvířit pouze rozhlasový rozhovor s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem. Ten potvrdil naše očekávání, že sazby letos porostou, navzdory současné prognóze ČNB.

Guvernér Jiří Rusnok připustil, že sazby letos porostou minimálně jednou. „Nemá ale cenu teď spekulovat, jestli to bude jednou, dvakrát nebo třikrát za rok. Nějaké mírné zvýšení asi předpokládat lze, ale taky bude tempo zvyšování úrokových sazeb pomalejší než loni,“ uvedl guvernér včera na Českém rozhlase. „Je otázka, jak vysoké očekávané zpomalení ekonomiky nakonec nastane,“ vysvětloval svůj postoj.

Rusnokova slova lze chápat jako mírný posun od minulého týdne, kdy pro týdeník Ekonom uvedl, že zvyšování je pouze vysoce pravděpodobné. „Slovo určitě bych nepoužíval,“ prohlásil v rozhovoru. Jakkoliv je jasné, že o jistotě nelze mluvit ani nyní, podobné distancování od jistoty v rozhovoru nezaznělo.

Část rozhovoru s guvernérem se vedla i o možné krizi, kterou Rusnok nepřekvapivě neočekává. „Žádná spektakulární hypoteční krize tady nehrozí,“ uvedl. „Snažíme se trh regulovat a ostřihávat potenciálně extrémně rizikové okraje a myslím si, že díky tomu se banky chovají obezřetně a nehrozí nám žádná hypoteční krize,“ bránil guvernér současnou ekonomickou situaci.

S pomalejším zvyšováním sazeb souhlasí i nováček v bankovní radě Aleš Michl. „Ekonomice by prospěl opatrný růst úrokový sazeb o 0,25 procentního bodu,“ řekl včera v rozhovoru pro ČTK a dodal, že nechce mluvit o více než jednom zvýšení. Podobně jako guvernér Rusnok tak minimálně jedno letošní zvýšení sazeb potvrdil, spolu s pomalejším tempem růstu, než ČNB zvolila vloni.

Spolu s jestřábím postojem Vojtěcha Bendy je tak velmi pravděpodobné, že se zvýšení sazeb letos dočkáme. Možná už na dalším zasedání v únoru, do kterého by mohla promluvit zejména slabší koruna. Domácí měna však slova guvernéra Rusnoka nereagovala a během dne jen mírně zeslábla. Proti dolaru o 0,1 procenta na úroveň 22,43 USDCZK, s eurem si po malém oslabení nakonec udržela hranici 25,54 EURCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,54 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,49 až 25,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,32 až 22,50 USDCZK.* 

Na zahraničních trzích byl i dnes relativní klid. Data přišla z eurozóny, kde meziroční inflace podle očekávání v prosinci zpomalila  z 1,9 procent na 1,6 procent. Její jádrové vyjádření pak setrvalo dle predikcí meziročně na 1 procentu. I kvůli zpomalujícímu tempu růstu cen včera členka rady Evropské centrální banky Sabine Lautenschlägerová na konferenci ve Vídni oznámila, že překvapivé zvýšení sazeb ECB nenastane. Bude podle ní ale záležet na dalších datech, zvyšování pro letošek tak úplně nevylučuje.

Vedle očekávaných dat z eurozóny přišla pozitivní zpráva z amerického trhu práce, kde se oproti očekávání snížil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dokonce o více než 3 procenta. Pozitivní byl také výstup ankety filadelfského Fedu mezi podnikateli, kteří byli výrazně optimističtější než na konci minulého roku. Index tak překvapivě vyskočil nahoru z dvouletého minima.

Dolar nakonec během dne proti euru mírně posílil na 1,139 EURUSD. K o něco silnější americké měně přispěl i článek serveru Wall Street Journal upozorňující na debatu ohledně možnosti snížení, případně i zrušení, některých cel uvalených na čínský dovoz do USA. Dle neveřejných zdrojů, se kterými server spolupracuje, by tento krok měl podpořit aktuálně probíhající obchodní vyjednávání Spojených států a Číny, přičemž v případě ekonomiky rudého draka by rovněž měl popohnat dlouhodobé reformy. Tiskový mluvčí amerického ministerstva však tuto informaci následně dementoval.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1396 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,07 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1346 do 1,1452 EURUSD.*

Také konec týdne bude nezajímavý na data. Sledovat budeme zejména americké výsledky výroby a index nálady zveřejňovaný Michiganskou univerzitou.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter