Spojené státy jako národ feťáků? Nakupují na dark webu za bitcoiny

Ve Spojených státech, zemi největší svobody, nejširších možností a nejslibnějších životních příležitostí, si každý mohl žít svůj americký sen. A pokud by vám jej přece jen chtělo něco překazit, jako třeba bolest hlavy, vždy se našel nějaký doktor, který vám předepsal nějaké analgetikum, jež s bolestí udělalo krátký proces. A jelikož Američané trpěli bolestmi ve stále větší míře, těchto léků, které byly velmi často z řad těch na opiové bázi, jež americké farmaceutické firmy tak rády propagovaly, se také předepisovalo čím dál více.

A takto nějak ve Spojených státech začala opiová krize, které lze ročně připsat na vrub zhruba stejný počet obětí jako dopravním nehodám či střelným zbraním. Opiáty totiž často udělaly krátký proces nejen s bolestí, ale rovněž s psychickým zdravím a vůlí pacienta, který se na nich snadno stával závislý.

Server CNN v souvislosti s americkou opiovou krizí nedávno přinesl několik mrazivých statistik. V roce 2016 zemřelo v USA téměř 64 tisíc lidí na předávkování, z toho přes 66 % měly na svědomí opiáty. To je tedy zhruba 115 úmrtí v souvislosti s užíváním opiátů každý den. Zatímco v roce 1992 vydali američtí lékaři 112 milionů předpisů na léky s obsahem opiátů, v roce 2012 to již bylo 282 milionů. Vlivem regulatorních omezení se pak do roku 2016 tento počet snížil na 236 milionů. Stále jde ovšem o dosti vysoké číslo, navíc zde nejsou zahrnuty opiáty, které si lidé obstarávají nelegálním způsobem.

7 důvodů, proč Bitcoin není mrtvý

Jak se ukázalo, pro řadu Američanů vedla od opiátů poměrně snadná cesta k tvrdým drogám. Zhruba 80 % uživatelů heroinu přiznává, že dříve ve velké míře užívali právě analgetika s obsahem opiátů, jako je oxycontin či fentanyl. Jejich užívání a předepisování se tak řada amerických států snaží omezit. Do boje proti opiátům se nedávno položil i americký prezident Donald Trump, který volá pro trestu smrti pro jejich dealery.

Kromě těch ovšem můžeme nalézt další když ne viníky, tak alespoň přispěvatele, kteří pomáhají americkou opiovou mánii držet v chodu. Podle serveru CNBC je jedním z nich bitcoin, případně další kryptoměny, jako je především monero a ethereum, které nelegální prodejci opiátů používají na zamaskování svých transakcí. 

 

Server DrugSafetyNews.com upozorňuje například na lék známý pod jménem U-47700, kterému se říká také „U4“ nebo „pinky“. Tento lék byl původně vyvinut v 70. letech společností Upjohn jako alternativa k morfinu za účelem legálního využití, avšak nedostal povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA). Dnes se tento syntetický opiát, který je nebezpečný především vzhledem k vysokému riziku předávkování, vyrábí kdesi v útrobách tajných čínských laboratoří, přičemž lidé z celého světa si jej mohou relativně bez problému koupit na tzv. dark webu.

Dark web představuje jakousi skrytou, šifrovanou, avšak poměrně rozsáhlou část internetu, která zastřešuje bezpočet různých – obvykle nelegálních – webových stránek. Mezi ty samozřejmě patří i online tržiště, kde můžete zakoupit širokou škálu drog včetně zmiňovaných léků s opiáty. Asi nejznámějším drogovým tržištěm dark webu bylo ještě nedávno AlphaBay, kde prý bylo kromě drog a léků možné koupit i zbraně, počítačové viry, falešné ID či třeba toxické chemikálie. To však americké tajné služby v minulém roce rozložily a zavřely. Poutavý příběh se vypráví také o tržišti Silk Road, které bylo jedním z prvních darkmarketů, avšak dnes již rovněž nefunguje.

Do tohoto internetového podsvětí se přirozeně nelze dostat prostřednictvím běžných vyhledávačů, nýbrž pomocí speciálních anonymizovaných prohlížečů, jako je například Tor, díky čemuž je však internetová stopa uživatelů – tedy jak kupujících, tak prodejců na tamních černých tržištích – prakticky neviditelná a nedohledatelná. Nezbytným článkem fungování darkmarketů jsou pak kryptoměny, které díky své anonymizované povaze umožňují provádět anonymní převody peněz mezi jednotlivými stranami obchodu. Lze tak obejít centralizované bankovní systémy, kde by bylo možné transakce, jakož i zapojené osoby, snadno vypátrat.

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Newsletter