První český Kryptofond. Poradí s investicemi, ochrání před hackery

Kryptoměny mají v porovnání s akciovým trhem charakteristická rizika, patří mezi ně například nutnost jejich zabezpečení před krádežemi. Kryptofond usnadňuje investorovi orientaci při skladbě portfolia a řeší podobné problémy za něj, říká spoluzakladatel Kryptofondu Andrej Štaňko.

Nejde myšlenka kryptofondu trochu proti ideji kryptoměn coby „vlastní banky“, kdy si každý může svůj majetek bezpečně a svobodně spravovat sám? Narážím teď třeba na Satoshiho dokument Bitcoin: P2P elektronický hotovostní peněžní systém.

Podstatná část kryptoměn nemá přímo za cíl nahradit bankovní systém. Takovým jiným účelem kryptoměn může být využití v logistice, pojištění, službách, ubytování a dalších oblastech. Trh kryptoměn má v porovnání s akciovým trhem svá charakteristická rizika spočívající zejména v nutnosti zabezpečení kryptoměn před krádežemi a obrovským množstvím tokenů, do kterých lze více či méně úspěšně investovat. Myšlenka Kryptofondu je usnadnit investorovi orientaci při skladbě portfolia a poskytnout mu profesionální zabezpečení majetku před hackerskými útoky. To není nic proti původní myšlence, kdy bylo k dispozici několik měn, oproti tomu je však v dnešní nepřehledné době vhodné využít služeb Kryptofondu, který umožní investorům lepší orientaci pro případ, že chtějí do kryptoměn smysluplně investovat vyšší částky.

Kolik si za správu budete účtovat? Půjde o pevné procento, nebo se bude lišit podle množství investovaného kapitálu?

Poplatky jsou 3,9 % management fee a 25% success fee, které se účtuje na bázi high water mark, tzn., že success fee účtujeme pouze za nová dosažena maxima, nikoliv při každém růstu kurzu.

Kolik peněz jste do fondu investovali ze svého?

Do fondu jsme vložili seed capital ve výši 100 tisíc dolarů, a to za účelem vytvoření equity křivky. Co se týče našich aktiv v kryptoměnových projektech, tak mnohonásobně přesahují výše uvedenou částku. Fond jsme jako samostatnou právnickou osobu vytvořili zejména pro externí kvalifikované investory.

Jak velkou částku máte od investorů a kolik peněz plánujete letos vybrat?

S investory jsme zahájili diskuze až po tiskové konferenci, která proběhla dne 31. 1. 2018. Nyní, několik dní po tiskové konferenci, vedeme diskuze s několika potenciálními zájemci z ČR i zahraničí, kteří jsou schopni splnit minimální regulatorní limit investice.

V tiskové zprávě uvádíte, že očekáváte výnosy od 30 % výše. Nemůžu se ubránit srovnání s Monument Internet Fund, jehož manažer Alex Cheung v roce 1999 sliboval padesátiprocentní roční výnosy. Nakonec to ale dopadlo úplně jinak a z investorských peněz zůstal jen zlomek. Z čeho ve své predikci vycházíte a kde berete jistotu, že půjde trh výrazně nahoru?

Nikomu nic neslibujeme a spíše při každé možné příležitosti upozorňujeme zájemce na početná rizika investic do kryptoměn. Mezi investory pak akceptujeme pouze ty, jejichž investiční profil odpovídá takto rizikové investici a kteří nebudou ve stresu při každém intradenním výkyvu kurzu.

Uvedený minimální výnos představuje náš interní odhad, kde vycházíme z historického vývoje kurzu a doporučeného investičního horizontu v délce alespoň jednoho roku. Přihlížíme také k postupujícímu technologickému vývoji a růstu uživatelů kryptoměn. Věříme, že pečlivou skladbou portfolia omezíme riziko případných nákupů podvodných mincí. Vzhledem k silnému růstovému trendu věříme, že náš odhad je spíše velmi konzervativní, a to i s přihlédnutím k současným nízkým cenám oproti historickým maximům.

Můžete čtenářům přiblížit skladbu vašeho kryptoměnového portfolia?

Více než 50 % portfolia je alokována do Bitcoinu. Dalších 40 % alokujeme do fundamentálně podložených altcoinů, kde větší prostor dáváme ozkoušeným měnám, jako jsou Monero nebo Ethereum. Z menších měn držíme např. Storj nebo Ubiq. Vzhledem k vydání Bitmain A3 a souvisejícímu nárůstu hashrate by mohla být zajímavá Sia. Zhruba 5 – 10 % kapitálu máme alokováno na pečlivě ověřené nové měny ve formě nákupů v ICO nebo poté, co vstoupí na burzu.

Budete kryptoměny získávat pouze jejich nákupem na burzách, nebo zvažujete například těžbu u proof of work měn? 

Plán je nakupovat kryptoměny na burzách a bezpečně je uchovávat. Současná investiční strategie Kryptofondu s těžbou kryptoměn nepočítá. Mimo fond sami aktivně těžíme a průběžně zvyšujeme produkci. Lze očekávat, že produkt zaměřený na těžbu uvedeme na trh v budoucnu.

Čím jste se při sestavování portfolia řídili?

Kryptofond spojil několik zkušených odborníků z kryptoodvětví do investičního výboru. Investiční výbor následně důsledně projednává a činí doporučení týkající se konkrétních měn. Přihlížíme mj. k vývojářskému týmu a jeho historickým výsledkům, k plánům do budoucnosti, technické vyspělosti a bezpečnosti kódu, způsobu využitelnosti měn širokou veřejností, jejich decentralizaci.

Základní vstupní kapitál milion korun je poměrně hodně, na jaké investory fond vlastně cílí?

Fond cílí výhradně na kvalifikované investory, kteří mají zkušenost s obchodováním s rizikovými aktivy a vnímají náš produkt jako dynamický doplněk jejich diverzifikovaného portfolia.

Budete se zaměřovat pouze na české investory, nebo máte plány i za hranicemi?

Kryptofond je spravován českou společností, zahraniční investory nemáme důvod odmítat. Samozřejmě jsme povinni splnit související povinnosti týkající se mj. AML předpisů, což důkladně činíme.

Jako investiční fond máte pravděpodobně zakázaný margin trading, jakým způsobem se chcete zajistit v případě nástupu dlouhodobějšího medvědího trhu? 

Máte pravdu, s penězi investorů nehodláme na kryptotrzích využívat páku, i když to naše investiční strategie nezakazuje. V případě poklesu nemáme v úmyslu provádět short obchody, a to z důvodu dlouhodobého rostoucího trendu, takový short trade by se nemusel vyplatit. Naše strategie spočívá v důmyslné diverzifikaci založené na fundamentální analýze jednotlivých měn a jejich dlouhodobé zabezpečení před ztrátou. Strategie předpokládá dlouhodobé držení kryptoměn a s tím spojené zhodnocování oproti klasickým penězům v důsledku technologického pokroku blockchainu a postupnému nárůstu uživatelů kryptoměn. Pokud přijde medvědí období, jako např. probíhá nyní, je to příležitostí k navýšení investice do doby, než nastoupí opět silnější býčí trend.

V tiskové zprávě mimo zmiňujete, že by mohla funkci lídra trhu časem převzít po Bitcoinu jiná kryptoměna. Skutečně se domníváte, že by k tomu mělo dojít, pokud ano, proč?

Trhy jsou všeobecně nevyzpytatelné z důvodu vysoké konkurence blockchainových projektů. Z tohoto důvodu akceptujeme názory rezervovanějších postojů k Bitcoinu, a to i přes skutečnost, že je v současnosti nejbezpečnější měnou s nejsilnějším vývojářským týmem, nejvyšší likviditou a tržní kapitalizací.

V delším časovém období lze nicméně obtížně předpovídat, zda vývojáři a investoři budou i nadále Bitcoin podporovat jako hlavní měnu. V minulém roce 2017 jsme byli svědky razantního nástupu Etherea, které se dostalo zhruba na 80 % kapitalizace Bitcoinu. V tomto ohledu představa o převzetí role lídra, alespoň co do tržní kapitalizace, nemusí být nereálná.

Kryptoměnové burzy jsou pověstné rozdílnou rezervou likvidity, což výrazně usnadňuje manipulace trhu. Jak chcete zajistit, že s kapitálem, kterým budete disponovat, nebudete přispívat k jeho nezdravému ovlivňování?

Jsme registrovaní na více burzách a směny fiat /crypto provádíme na nejlikvidnějších trzích (hlavně oproti BTC, menší objemy pak oproti ETH, XMR). Nebudeme nijak ovlivňovat kurz měn, to není našim cílem. Naopak, chceme přispět ke zdravému rozvoji blockchainového ekosystému, tedy propojovat svět běžných financí a abstraktní odvětví kryptoměn, proto jsme také spustili Kryptofond.

Andrej Štaňko je spoluzakladatelem Kryptofondu a ředitelem nadřazené investiční společnosti COMFORT FINANCE GROUP CFG se sídlem na Kypru.

Newsletter