Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Chudoba vyspělého světa. Nejhůře jsou na tom USA

Nejchudší regiony světa v poslední době zbohatly, nicméně pořád zůstávají chudé; s méně než 1,90 dolary na den, což je hranice chudoby stanovená Světovou bankou, stále žije vysokých 10 % celosvětové populace, uvádí server Vox. A proto také předkládá radikální řešení chudoby v rozvojovém světě v podobě systému daní a transferů inspirovaným sociálním systémem rozvinutých ekonomik. Nicméně i ty ještě svůj boj nad chudobou nevyhrály.

Na základě studie OECD, jejímiž autory jsou Isabelle Joumard, Mauro Pisu a Debbie Bloch, zmiňuje Vox, že v rámci členských zemí snižují daně a transfery příjmovou nerovnost v průměru o 25 %. V rámci Evropské unie a Spojených států pak fiskální politika snižuje Gini koeficient, který je měřítkem příjmové nerovnosti, o 7 procentních bodů.

Nicméně když opustíme extrémní měřítka, jako je v úvodu zmíněná hranice chudoby Světové banky, zjistíme, že ani z vyspělého světa nebyla chudoba přes veškeré přerozdělování zdaleka vymýcena. Například OECD používá relativní hranici chudoby, která je stanovená jako 50 % ekvivalizovaného mediánového příjmu domácnosti v dané zemi.

Nejhůře jsou na tom v rámci členských zemí Spojené státy, kde podle dat OECD žilo v roce 2016 pod takto definovanou hranicí chudoby 17,8 % lidí. Na druhé straně žebříčku pak stojí Dánsko, kde jde o 5,5 % obyvatel. Novější data o tomto údaji přinesl server The Conversation, nicméně i zde USA „vévodí“ nad jinými vyspělými státy. A stejně tak je to i v otázce dětské chudoby měřené touto relativní hranicí.

V USA je však zvykem používat spíše absolutní metodu měření chudoby, přičemž nejčastěji se vychází z metody Mollie Orshansky, která určuje hranici chudoby v podobě ročního příjmu pro jednotlivé domácnosti podle počtu členů.

I když je tato hranice často kritizována jako poměrně nízká, přesto podle posledních údajů Amerického úřadu pro sčítání lidu (U.S. Census Bureau), které rozebírá The Conversation, pod ní v USA žilo 39,7 milionů lidí, což je zhruba 12,3 % Američanů. V roce 2000 to přitom bylo 11,3 %, tedy o procentní bod méně. Na druhou stranu současná hodnota je nižší než 15,1 % z roku 2010, kdy míra chudoby vzrostla následkem finanční a hospodářské krize.

V rámci americké chudoby navíc najdeme významné rozdíly, ať už z hlediska genderu, rasy či vzdělání. Míru chudoby v jednotlivých kategoriích ukazuje následující tabulka.

Rozdílně jsou však na tom v otázce chudoby také jednotlivé regiony. Zástupci OSN byli nedávno přímo šokováni tím, co se děje v Alabamě, kterou klasifikovali jako jedno z míst, kde se vyskytují nejhorší životní podmínky a chudoba v rámci celého vyspělého světa. Lidé tu trpí nemocemi spojenými s extrémní chudobou, které jsou ve Spojených státech považovány za vymýcené již celé století, a řada domů a ulic zde nemá ani kanalizaci, popisuje nehostinnou situaci Alabamy server Independent.

Newsletter