Hypotéky zlevňují, ČNB tomu bude bránit


08:11 • 18. dubna 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, ČNB, hypotéka, Holub

Úroky na hypotékách v březnu dle údajů Fincentrum Hypoindexu mírně poklesly na průměrných 2,9 procenta. Česká národní banka ale dle slov jednoho z členů bankovní rady s vysokou pravděpodobností naopak přistoupí ke zvyšování svých sazeb.

Česká národní banka zasedne za dva týdny a kolem zvyšování sazeb jsou stále otazníky, jakkoliv začínají růst signály poukazující na zvyšování sazeb. Vedle toho nejdůležitějšího, tedy inflace nad cílem, je to například i včera zveřejněné vyjádření člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba.

Hypoindex březen 2019: Sazby prudce klesly, zájem roste

Holub v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že centrální banka pravděpodobně zvýší letos sazby jednou a pravděpodobně na jednom z příštích dvou zasedání. „Pokud budeme muset zvyšovat sazby, dává větší smysl udělat to v první polovině roku,“ tvrdí Holub. Podle něj je nepravděpodobné, že by se sazby letos nezvyšovaly.

V první polovině roku bude zasedat bankovní rada ještě dvakrát, na začátku května a na konci června. Holubovo vyjádření tak lze vnímat jako silný signál, že už v květnu zvedne pro zvýšení sazeb ruku. Pokud by se k němu přidal dostatek členů rady, 2T Repo sazba na 2 procentech by byla impulzem k zastavení mírného poklesu úroků na hypotékách.

Koruna včera posílila k euru i k dolaru. Na euru méně, ale podařilo se jí podívat až pod úroveň 25,65 EURCZK, s následnou korekcí na 25,66 EURCZK. U dolaru byl vývoj během dne podobný. Koruna se dostala až k 22,66 USDCZK, následně během dne zpátky na 22,72 USDCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,62 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,58 až 22,82 USDCZK.* 

 První včerejší data přišla z Japonska, ale s trhy zahýbala chvíli na to Čína, která přišla s pozitivními výsledky. Čínský průmysl v březnu vyrostl meziročně z 5,3 procenta vysoko nad očekávání na 8,5 procenta. Dařilo se i koncovému obchodu, který obdobně rostl meziročně o 8,7 procenta. Celkem pak čínská ekonomika vyrostla o 6,4 procenta, což bylo nad očekáváním.

Včerejšek byl ve znamení pokusu o další oslabení dolaru. Ten zejména díky dobrým výsledkům Číny zaznamenal odliv směrem k rizikovějším měnám a oslabil až k hranici 1,133 EURUSD. V odpoledních hodinách se ale vrátil zpět pod úroveň 1,13 EURUSD.

To vše navzdory tomu, že negativní zpráva přišla hned ráno i z eurozóny, která už sedmý měsíc v řade zaznamenala pokles registrací nových automobilů. Špatnou zprávu podtrhla Itálie, která oznámila, že výhled růstu italské ekonomiky je bledý. Podobně špatné zprávy o výhledu přidalo i Německo, které snížilo výhled růstu na 0,5 procenta.

Nejdůležitější číslo včerejšího dne z eurozóny se však potvrdilo dle očekávání. Eurozóna dosáhla meziročně v březnu na inflaci 1,4 procenta. To je stále pod cílem Evropské centrální banky, od kterého se dokonce inflace od února o desetinu procentního bodu vzdálila, když inflace klesla z 1,5 procenta.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1299 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1275 do 1,1334 EURUSD.*

O Zeleném čtvrtku očekáváme poslední statistické výstupy, od pátku budou trhy bez dat. Na euru budeme sledovat zejména PMI indexy Německa, Francie a celé eurozóny. Pro dolar bude důležité sledovat data o koncovém obchodu, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a nakonec také PMI indexy.

Dnes ráno byl již zveřejněn index cen výrobců v Německu, meziročně rostl o 2,4 procenta pod očekáváním 2,7 procenta. Meziměsíčně klesl o 0,1 procenta, když trh čekal zvýšení o 0,2 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.