Inflace pod odhadem trhu i centrální banky. Pro ČNB to není podstatné


09:33 • 9. listopadu 2018

Tagy: ČR, Ekonomika, inflace, ČNB

Tempo růstu domácích cen v říjnu meziročně zpomalilo. Výsledné číslo bylo nejen pod odhadem trhu, ale i pod prognózou České národní banky. Pro měnovou politiku by však tento fakt neměl být nikterak podstatný.

„Inflace v říjnu skončila o 2 desetiny procentního bodu nad cílem ČNB. Z vydaných dat vyplývá, že téměř polovina nárůstu cenové hladiny jde na vrub pohonným hmotám,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Inflace by v horním tolerančním pásmu ČNB měla zůstat i v následujících měsících. Proinflačně působí především mzdová dynamika, která pravděpodobně přetrvá i do příštího roku, a bude tak nadále vytvářet tlak na růst cenové hladiny. Na začátku příštího roku se k proinflačním mzdám přidá i zvýšení cen energií nebo růst minimální mzdy,“ doplnil ekonom.

Inflace v meziročním vyjádření v říjnu zpomalila ze zářijových 2,3 % na 2,2 % (vinou především zpomalujících cen potravin), přičemž odhad trhu činil 2,3 % a prognóza ČNB 2,4 %. Meziměsíčně pak tempo růstu cen zrychlilo, z -0,3 % 0,4 %.

„Dnešní inflace byla sice pod odhad ČNB i trhu, pouze však z titulu slabšího růstu potravin, předběžné údaje o cenách potravin totiž naznačovaly jejich rychlejší říjnovou dynamiku,“ vysvětlit hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Uvedené zpomalení tak není pro měnovou politiku podstatné,“ dodal.

I podle Seidlera budou inflační tlaky postupně sílit nejen z titulu rychlejšího růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. K tomu se zároveň bude přidávat zrychlování cen potravin z titulu horší sklizně v letošním roce. „Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že se inflace v první polovině příštího dostane k 3% hranici. Za celý příští rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši 2,6 %, což je hodnota, kterou pro 2019 předpokládá ve své nejnovější prognóze i ČNB,“ uzavřel.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.