Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Konec Babiše? Zvolte mě premiérem a uvidíte, říká hlavní ekonom Saxo Bank

V České republice máte úžasnou výrobní historii a základnu, ale v posledních deseti letech jste do ní neinvestovali ani korunu. Snažíte se jen, aby věci fungovaly ze čtvrtletí do čtvrtletí místo, abyste se zamysleli a řekli: moment, máme nejlepší výrobní prostředky v Evropě. Jsme geograficky na nejvýhodnějším místě v Evropě, chceme imigraci, ale tu správnou imigraci. Chceme, aby se lidé zapojili, aby byli součástí společnosti. Je toho opravdu spousta. Zvolte mě premiérem a uvidíte. V exkluzivním video rozhovoru to pro server Roklen24 říká hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen, který v Praze představil deset šokujících předpovědí Saxo Bank pro rok 2019. 

Zrovna jsem si prošel vaše „šokující předpovědi Saxo Bank“ a překvapilo mě, že většina z nich je negativních, jen některé jsou neutrální. Takže bych rád zahájil otázkou – máte něco šokujícího, něco nepravděpodobného, co by však vyznělo pozitivně?

Myslím, že možná nejpozitivnější věcí je to základní téma, které prochází všemi těmi deseti, jak říkáte negativními, tématy. A to téma zní: „už toho bylo dost“ To, co tím skutečně říkáme, je, že dnešní ekonomické a sociální politice dochází čas, dochází i prostor. Já si myslím, že to je velmi pozitivní, když se nad tím zamyslíte: v posledních deseti až 20 letech jsme se změnili ze společnosti, která byla produktivní, odpovědná a otevřená, na společnost, která je uzavřená, krátkozraká, populistická a zaměřuje se výhradně na finanční zisk.

Jsem ekonomem už 30 let, a proto si myslím, že pozitivní stránkou je, že horší už to být nemůže. Takže už z podstaty věci se to může jen zlepšovat. A také si myslím, jako zkušený ekonom, že je to pro nás i poučení: neměníme se proto, že chceme, ale proto, že musíme. Možná bychom se tedy na ty, jak říkáte, negativní „šokující předpovědi“ měli dívat tak, že nyní zoufale potřebujeme změnu, změnu v tom, jak věci děláme, od politiky, přes mateřské školky, přes vzdělání, možná až po to, jak vedeme naše fotbalové týmy.

Nebo třeba způsob, jakým měříme ekonomický růst?

Ano, to je skvělý příklad. Jednou z našich šokujících předpovědí je, že Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka přestanou měřit hrubý domácí produkt (HDP), protože se zaměřuje pouze na růst za jakoukoli cenu. Vezměte si třeba veřejný a soukromý sektor v České republice – tváříme se, že mají stejný faktor růstu. Ale to není pravda, protože při vší úctě k lidem ve veřejném sektoru, nejdříve se zaplatí daně, ty se pak nalijí do systému a ten potom vytváří službu. To je něco úplně jiného, než když soukromník vezme všechny své úspory a riskuje je ve svém podnikání.

Nebo si vezměte znečištění. Co by se stalo, kdyby všechny továrny v České republice mohly klidně vyrábět a růst bez ohledu na to, co to dělá s životním prostředím. Potom za deset, dvacet nebo třicet let tady budete mít velký malér a spoustu práce, aby se vše dalo do pořádku. A podívejme se na lidský kapitál – pokud budeme úplně ignorovat většinu lidského kapitálu a jeho intelektu, tak samozřejmě prohrajeme. A potom je tu zřejmě nejzásadnější problém – podívejte se na dnešní nejbohatší země. Co mají společného? Vzdělání. A co je vzdělání? Je to produktivita. Takže ano, tohle je jedna z našich šokujících předpovědí.

Takže si myslíte, že alternativou by bylo měřit produktivitu?

Ano, představte si titulní stránku nějakého průzkumu – „Pět nejproduktivnějších lidí v ČR“, místo pěti nejbohatších. Představte si, jaký vzor tím vytváříte… a zamyslete se nad definicí produktivity: pokud jste produktivní člověk, produktivní společnost nebo produktivní země, znamená to, že se neustále zlepšujete, jste stále lepší a chytřejší v tom, co děláte, děláte to stále levněji, což znamená, že budete neustále vydělávat.

 

Avšak ve vašich předpovědích jsou určité hrozby a většina z nich se týká recese. Je tedy nasnadě otázka – je recese skutečnou hrozbou? Vím, že o tom lidé neustále mluví, i když ani moc nevědí o čem…

Nejprve bych rád řekl, že tyto šokující předpovědi nejsou moje oficiální předpovědi na příští rok. Jde o věci, které se mohou pokazit. Z tohoto hlediska máte pravdu. Všechny body jsou do určité míry negativní, ale negativní jsou proto, že si myslíme, že je jen velmi malá pravděpodobnost, že k tomu dojde. Ale myslím si, že spousta věcí ve světě může jít správným směrem, není to všechno špatné. Samozřejmě, pokud se projeví recese v Německu, bude to velmi špatné pro Českou republiku i pro celou Evropu. Ale uvědomte si, že Německo je na 29. místě ze 34 zemí OECD, pokud jde o rychlost internetového připojení. V digitalizaci je nejhorší v Evropě. Má nejhorší programy pro mladé lidi po škole v Evropě. Má nejnižší procento výdajů na infrastrukturu na světě. Automobilový průmysl: Daimler-Benz, VW, se obchoduje s poměrem P/E 6. P/E 6 znamená, že jste v recesi. Deutsche Bank, mocná německá banka, obchoduje s výnosy nad 10 procent. To není známkou silné země.

A můj závazek vůči vám, vůči vašim divákům a posluchačům, je upozornit na to, že se věci mění a není to stejné ze všech stran. Ve světě dochází k zásadním změnám. A pokud na ně budete připraveni, pokud budete chytří, a já vím, že jste dost chytří a dost dobří, abyste to zvládli.

Ale pokud žijete ve světě, kde čekáte, že se nikdy nic nezmění, že nic nebude ani lepší ani horší, tak žijete v nějakých představách, ale co je důležitější – říkám, že recese je v naší hlavě – jste naprogramováni na recesi v tom, jak přemýšlíte, tím chci říct, že jste naprogramováni, abyste se snažili jen o malou změnu – ale kde je ten velký skok kupředu, jak můžeme z České republiky udělat nejproduktivnější zemi v Evropě? Změníte se tím, že budete mít vyšší požadavky sami na sebe, to je nejdůležitější. Chci říct, když mluvím s lidmi, nemyslím jen s vámi, ale s lidmi mé generace, tak říkají, že by společnost měla být lepší.

A co takhle začít sami u sebe? Buďte produktivnější. Investujte do produktivních nápadů a postupů, vzdělávejte se. Přimějte své okolí, aby se vzdělávalo. Vytvořte strukturu pobídek ve společnosti, kde se vyplatí být produktivní a ne ziskový. Vytvořte strukturu, ve které si uvědomíte, že vzdělání a změny jsou součástí života, které nutně potřebujeme, potřebujeme konkurenci. A my nyní děláme přesný opak, stačí se podívat na nárůst populismu ve vaší zemi. To vychází z představy o polovině minulého století, kdy byli všichni šťastní a lidé se lépe oblékali a možná i lépe vypadali – nevím. Ale to nemá nic společného se skutečností a s budoucností. Vy máte v České republice úžasnou výrobní historii a základnu, ale v posledních deseti letech jste do ní neinvestovali ani korunu. Snažíte se jen, aby věci fungovaly ze čtvrtletí do čtvrtletí místo, abyste se zamysleli a řekli: moment, máme nejlepší výrobní prostředky v Evropě, jsme geograficky na nejvýhodnějším místě v Evropě, chceme imigraci, ale tu správnou imigraci, chceme, aby se lidé zapojili, aby byli součástí společnosti… Je toho opravdu spousta. Zvolte mě premiérem a uvidíte….

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

Newsletter