Britcoin? UKoin? Bank of England a její vlastní digitální měna

Bank of England by mohla mít již v tomto roce svou vlastní digitální měnu, uvedl server The Telegraph. Více než 300 let stará banka vytvořila v roce 2015 výzkumný oddíl, aby prozkoumal propojení mezi státem zaštítěnou kryptoměnou a britskou librou. A jak se zdá, došlo v této otázce k určitému posunu.

Venezuela má svou kryptoměnu petro, v Rusku se zase hovořilo o kryptorublu. Je možné, že přijde i Britcoin? Nebo UKoin? Vedoucí reportér The Telegraph Robert Mendick díky svému článku nechává čtenáře uvěřit, že ano. Mark Carney, guvernér Bank of England, totiž údajně ještě před Vánoci řekl zástupcům komise ministerstva financí, že „vedl diskuze s ostatními centrálními bankami ohledně spuštění vlastní digitální měny“, napsal Mendick.

Mark Carney je prvním guvernérem Bank of England, který nepochází z Velké Británie. Je bývalým guvernérem kanadské centrální banky a také pracoval déle než dekádu ve společnosti Goldman Sachs. Carney teprve před pár týdny potvrdil, že je bitcoin „aktivní oblastí zájmu“ centrální banky, přičemž největší pozornost se stáčí k technologii blockchain. Bez ohledu na potenciál blockchainu v oblasti maloobchodu řekl Carney britským zákonodárcům následující: „Neskončí to s riziky finanční stability, naopak, získáte výhody finanční stability. K tomu ušetříte obrovské množství výpočetní energetické náročnosti.“

Guvernér Bank of England také popsal studii bitcoinu jako velmi aktivní, ale zároveň disciplinovanou. „Pokud na náš centrální systém chceme aplikovat něco nového, musíme si být jisti, že řešení dosáhne potřebné úrovně kvality,“ dodal Carney.

Podle The Telegraph pak na závěr řekl: „To, co dnes říkám ohledně tohoto tématu, bude za 6 měsíců neaktuální a zastaralé, jelikož se věci vyvíjejí rapidní rychlostí.“ Carney nakonec přislíbil, že na začátku roku 2018 bude dál pokračovat ve schůzích na toto téma, a stejně tak potvrdil, že se již zúčastnil diskuzí s předními centrálními bankami, které se týkaly právě otázky využití digitálních měn.

Během léta vyzkoušela Bank of England blockchain technologii k otestování, zda by mohla být použita pro úhradu mezi centrálními bankami. A test proběhl úspěšně. „O tuto technologii se zajímáme již delší dobu a v současné době s ní v Bank of England pracujeme,“ sdělil guvernér.

Na jaře minulého roku pověřila centrální banka Dr. George Danezise z University College London, aby navrhl kryptoměnu s předpokládaným zaštítěním státem. Na základě toho byl vytvořen RS Coin, u kterého se zdálo, že zvyšuje efektivitu spojenou s automatizací, neboť splňuje záměry banky – centrální banky by s ním mohly snadno kontrolovat přísun peněz ve kterémkoli čase a mohly by i určovat množství peněz v oběhu.

I když guvernér Carney nejspíše věří, že by potenciál digitální měny měl být využit pouze na operace mezi centrálními bankami, je otázkou času, kdy se tyto technologie rozšíří i mezi tradiční komerční banky.

Newsletter