Co čekat od setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole?


12:17 • 21. srpna 2019

Tagy: Saxo Bank, Jackson Hole, centrální banka, Fed, Jerome Powell

Mnohé světové centrální banky v posledních týdnech snižovaly sazby. Potvrdí se po pátečním projevu guvernéra Fedu Powella, že dochází k obratu globální monetární politiky? Seznam mluvčích zatím není znám, ale hlavním tématem by měly být výzvy monetární politiky. Diskutovat se tak bude o dopadech rozdílných úrokových sazeb, důsledcích kvantitativního uvolňování, o novém mandátu centrálních bank či o cestě k normalizaci.

Tak jako v předchozích letech se bude i letošní výroční sympozium konat v americkém Jackson Hole. Konec týdne tudíž bude pro trhy zásadní událostí. V případě centrálních bankéřů jde totiž obvykle o nejlepší příležitost, jak naznačit budoucí směřování politiky. V minulých letech zde exšéf Fedu Ben Bernanke vyložil náznaky zahájení druhé a třetí fáze kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi zase oznámil možnost zahájení čistých nákupů aktiv v eurozóně a dále guvernér švýcarské národní banky Thomas Jordan potvrdil nezbytnost dalších nekonvenčních opatření monetární politiky.

Co můžeme očekávat?

Centrální banky by tak měly potvrdit, zda jsou připraveny jednat preventivně s cílem prodloužit současný hospodářský cyklus a zabránit recesi. Podíváme-li se na makroekonomický vývoj, máme řadu důvodů k obavám. Devět velkých ekonomik se nachází v recesi nebo na jejím pokraji. Zejména Německo, Velká Británie, Itálie, Brazílie a Argentina. Pro některé z nich jsou rizika pro růst zřejmá z dopadů obchodní války, u ostatních jde o dopady špatných politických rozhodnutí z posledních let.

Vzhledem k tomu, že jde o zásadní téma, je pravděpodobné, že se centrální bankéři podělí i o své názory na inverzi výnosové křivky. Zřejmě ji opět označí za nedůležitou. Je však zajímavé, že pobočka Fedu v Saint Louis nedávno zveřejnila článek o vztahu mezi inverzí křivky výnosů a recesí. Závěr je jasný: V Německu, Francii a USA následovala recese po téměř každé inverzi do několika let, což by mohlo znamenat, že v těchto zemích pravděpodobně nejde o až tak falešnou indikaci. Můžeme samozřejmě diskutovat, zda jde o nejlepší způsob předpovědi recese, asi se ale shodneme, že nedávná inverze signalizuje, že trh s dluhopisy považuje vyhlídky na dlouhodobý růst za slabé.

Guvernér Fed Powell by vedle toho mohl zlehčovat význam zářijového snížení sazeb o 50 základních bodů. Podle metriky, o které mluvíme, investoři očekávají, že příští měsíc bude prostor pro 50bodové snížení sazeb (podle CME je pravděpodobnost 35 % a podle Bloombergu 48 %). Proto nemůžeme vyloučit riziko volatilních trhů. Zvlášť když bude Powellův projev opět příliš opatrný a sdělí pouze možnost snížení sazeb o 25 základních bodů.

Kam až mohou sazby klesnout?

Odpověď na tuto otázku možná budeme mít už koncem týdne. Nedávný článek Bank of Japan o „reverzních sazbách“ uvádí, že pro eurozónu jsou na mínus 1 %. To by mohlo naznačovat, že ECB má stále dost prostoru pro zářijové snížení depozitních sazeb. V neposlední řadě by centrální banky měly varovat před riziky způsobenými měnovou válkou, zejména pokud jde o to, že Spojené státy staví Čínu do role devizového manipulátora. Měnová válka je přirozeným důsledkem obchodní války, ale riziko je však vyšší v tom, že může vyústit ve vyšší veřejné zadlužení a inflační bouři, jako se stalo v sedmdesátých letech minulého století.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.