Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Bezos, Buffett, Dimon a boj s hladovou tasemnicí americké ekonomiky

Amazon, Berkshire Hathaway a JPMorgan vytvoří společnost, která bude nabízet zdravotní péči všem americkým zaměstnancům e-commerce gigantu Amazon a dvěma zmiňovaným partnerským firmám. Společnost nemá fungovat na principu zisku, uvedl server Market Watch, projekt je reakcí na astronomické výdaje za zdravotní péči ve Spojených státech.

Tři jmenované významné firmy v úterý otřásly zdravotním průmyslem. Jejich nový projekt má bojovat se zvyšujícími se náklady na zdravotnictví. Přestože se americký prezident Trump zavázal, že sníží ceny farmaceutik, velikáni Bezos, Buffet a Dimon se rozhodli vzít věc do vlastních rukou.

„V mnoha jiných zemích stojí léky méně, než kolik za ně platíme ve Spojených státech, což je velice nefér. Proto jsem se rozhodl, že s mým kabinetem budeme dělat vše pro to, abychom tuto nespravedlnost vysokých cen léků učinili jednou z priorit pro tento rok,“ uvedl Trump v jeho včerejší Zprávě o stavu unie.

Náklady na zdravotní péči rostly ve Spojených státech za posledních 60 let závratným tempem. V roce 2016 se jejich celková výše zastavila na 3,3 bilionu dolarů, což činilo 10348 dolarů na osobu, tedy více než 200 tisíc korun. Pojistné za jednu osobu se v roce 2017 zvýšilo o čtyři procenta na 6690 dolarů, za posledních deset let pak podle informací Kaiser Family Foundation vzrostlo o 50 procent. Průměrný příspěvek samotného zaměstnance k pojistnému v roce 2017 byl 1213 dolarů.

Co až nás vystřídají roboti? Někdo musí pečovat o staré a nemocné

Warren Buffett kritikou stavu amerického zdravotnictví rozhodně nešetří, proto jeho účast v novém projektu není zas tak velkým překvapením. „Zvyšující se výdaje na zdravotnictví jsou velkou hladovou tasemnicí americké ekonomiky,“ uvedl Buffett. Jamie Dimon a Jeff Bezos jsou v jejich kritice o něco shovívavější.

„Bezos, Dimon a Buffett v podstatě vytvoří systém jednoho plátce, kde vládne spojení ‚větší odběratel – lepší cena‘. Jediný rozdíl je v tom, že to udělají v mikroprostředí namísto toho, aby soutěžili tam, kde proti sobě bojují zájmové skupiny, které ve výsledku poškodí záměr vládních inovací,“ uvedl pro Market Watch ředitel Consumer Watchdog Jamie Court.

Evropa 2018: Prodloužení cyklu, hlavní bude výběr titulů

A proč jsou vlastně v USA náklady na zdravotnictví tak obrovské? Čtvrtinu z nich zabírají náklady na administrativu, což je celosvětově jeden z největších podílů. Američané si navíc v nemoci projdou daleko větším množstvím procedur a vyšetření, než je jinde běžné.

Newsletter