Co stojí za propadem ceny kávy?


07:50 • 8. června 2019

Tagy: Saxo Bank, káva, komodity

Dlouhodobě nestabilní ceny kávy ještě více oslabil středeční propad na newyorské burze o 7,3 %. Nejhorší pokles ceny od roku 2010 jen podtrhl aktuální zranitelnost kávy Arabica způsobenou obavami ze špatného počasí a fluktuací brazilské měny.

Situace na trhu s kávou se opět výrazně změnila, když futures kávy Arabica na newyorské burze ve středu klesly o 7,3 %, což je nejhorší propad od roku 2010. Divoký prodej kávy se projevil poté, co trh od poloviny května oživil o 19 %. K prvotnímu oživení v minulém měsíci vedly obavy z mrazu a silnějšího brazilského realu. Tento vývoj pomohl spustit krátké krytí pozic ze strany hedgeových fondů a současně vyvolal nový zájem o nákup ze strany investorů, kteří očekávali, že se cena kávových bobů odrazí od minima z roku 2005.

Vývoj na trhu kávy

  • Pokles obav z mrazu pomohl vytlačit nedávné zotavení na tříměsíční maximum.
  • Slabší brazilský real v reakci na zprávy, že vláda prezidenta Bolsenara zvažuje možnosti jak uvolnit vládní strop na výdaje. Vzhledem k obrovskému rozpočtovému schodku a nejistotám ohledně důchodové reformy je tento strop pro důvěru investorů zásadní.
  • Existuje předpoklad, že Brazílie zažije v roce 2020 další obrovskou sklizeň, protože je to ve dvouletém cyklu ten „správný“ rok.
  • Mezinárodní organizace kávy v úterý varovala, že probíhající sklizeň v Brazílii potvrdila očekávání, že produkce kávy v současné sezóně 2018-19 překročí poptávku už druhé období v řadě.
  • Na trzích futures je reportní sazba stále zvýšená a jednoroční spread nabízí prodávajícím krátkých pozic výnos téměř 14 %.

Klíčová oblast podpory (dříve rezistence) je opět na 95 centech/libru. Trh se však zatím dokázal udržet nad 97,33 centy/libru, což je 50% korekce po nedávných zvýšeních cen.

Autorem textu je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.