Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Největší rizika pro rok 2018? Nechybí bitcoin

Pád bitcoinu se nezadržitelně blíží. Nebo ne? Alespoň počty těch, kdo před tím varují, stále rostou. Jenže stejně tak rostou i počty těch, kdo je neposlouchají. Divoká hra s ohněm zvaným bitcoin začíná nabývat obrovských rozměrů. Největší kryptoměna tak podle Deutsche Bank představuje jedno z největších rizik, které nad finančními trhy bude v roce 2018 viset. A krach bitcoinu předpovídá už i „bitcoinový Ježíš.“

Systemičtější riziko než se předpokládá

Šílenství kolem bitcoinu by se v příštím roce mohlo stát jedním z největších reálných rizik pro finanční trhy, varovala minulý týden Deutsche Bank. Torsten Slok, hlavní ekonom banky, zaslal klientům seznam významných rizik pro trhy v roce 2018. Na tomto seznamu je vedle růstu americké inflace, exitu ECB či konfliktu se Severní Koreou právě i krach bitcoinu.

„Je to něco, co podle mě finanční trhy dosud vyhodnocovaly jako nevýznamné,“ uvedl analytik pro CNBC s tím, že se obává, že pokud bude současný trend pokračovat, mohl by se bitcoin a jeho divoká cenová volatilita v příštím roce stát „systemičtější“.

Bitcoinový Ježíš potápí bitcoin

V současné době se k bitcoinu vyjadřuje kdekdo. Media se dotazují snad každého, kdo v byznysu něco znamená, co si o kryptoměně myslí. Někteří jsou natolik upřímní a odpovědi se raději vyhnou s tím, že neví, jak kryptoměna ve skutečnosti funguje. U ostatních je důležité rozlišit, čí názor brát opravdu vážně.

Jedním z takových by mohl být Roger Ver. Byl jedním z prvních investorů do bitcoinu a v komunitě je aktivní od počátku. Je CEO platformy Bitcoin.com, kde píše: „Bitcoin je jedním z nejdůležitějších vynálezů v historii lidstva. Vůbec poprvé může kdokoli od kohokoli obdržet jakýkoli peněžní obnos nebo jej poslat kamkoli na světě, prakticky a bez omezení. Je to začátek lepšího, svobodnějšího světa.“

Takové zanícení pro věc a práce na přesvědčování druhých mu vysloužila přezdívku Bitcoin Jesus. Člověk by si tak mohl myslet, že bude považovat stále nové rekordní ceny bitcoinu za naplnění svého proroctví a bude v tomto směru šířit další optimismus. Opak je pravdou.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Bloomberg zdůraznil jeden důležitý aspekt bitcoinu, který podle něj chápe jen minimum investorů. Od začátku srpna totiž existují dvě verze bitcoinu – bitcoin core a bitcoin cash. Většina lidí, co mluví o bitcoinu, má na mysli bitcoin core. Ver je nicméně vůči tomuto hlavnímu druhu bitcoinu extrémně skeptický. Je prý totiž přesvědčen, že je příliš drahý a nákladný na to, aby nalezl skutečné uplatnění. On sám prý velkou část svých bitcoin core již prodal a nyní sází na praktičtější bitcoin cash. Ty, co kupují bitcoin core, považuje za nic netušící spekulanty, kteří se jen hrnou na trh, který se úplně zbláznil, a ještě rychleji tak ženou cenu vzhůru.

Čeká tedy bitcoin brzký pád? „Myslím, že by mohl vzrůst ještě mnohem výš, než v současné době je, neboť lidé rádi běhají za bublinou. Mohl by vzrůst na 20 000, 30 000 nebo 40 000 dolarů, než dojde k významné korektuře.“

Bitcoinový apoštol neztrácí víru

Když už jsme u těch biblických přezdívek a metafor – za zmínku stojí i názor experta a kryptoměnového nadšence, který si ve světě bitcoinu zase říká apoštol a který s bitcoinovým Ježíšem tak docela nesouzní. Je jím holandský „kryptopodnikatel“ Marc van der Chijs.

Van der Chijs je zakladatelem fondu First Block Capital, který investuje do kryptoměn a během dvou let již vydělal miliony eur. Budoucnosti bitcoinu a technologii, na které je založen, neochvějně věří. „Blockchain je motor a bitcoin pohonná hmota,“ cituje podnikatele německá verze serveru Business Insider.

Van der Chijs v loňském létě bitcoinu předpověděl, že letos překročí hodnotu 10 000 dolarů. Proto se v rozhovoru s organizátorem Crypto Investment Summit v holandském Ede, Vincentem Evertsem, nechal koncem listopadu, kdy se bitcoin obchodoval za něco přes 10 000 USD, zlákat k předpovědi nové. Odhadl přitom, že tato kryptoměna bude stát do konce roku 15 000 dolarů. „Je tolik profesionálních investorů, kteří letos chtějí do svého portfolia zařadit bitcoin, aby mohli ukázat, že jsou v tom,“ řekl optimisticky. V roce 2018 je pak podle Van der Chijse již možná cena kolem 40 000 dolarů. „Instituce mají tolik peněz, které do toho ještě neinvestovaly, ale stojí těsně před tím,“ tvrdí.

A v roce 2021 by mohl bitcoin podle něj stát již 150 000 dolarů. „Myslím, že bitcoin může jít dokonce do řádu milionů, pokud se stane platným platebním prostředkem,“ řekl Van der Chijs. „Je jen 21 milionů bitcoinů a víc už nikdy nebude. Ale poptávka poroste, a tak bude růst i cena.“

On sám jen kvůli ziskům do bitcoinu investovat nemusel. Byl mimo jiné spoluzakladatelem platformy Tudou, která se stala největší videoplatformou v Číně a kterou nakonec koupil internetový gigant Alibaba za čtyři miliardy dolarů. O bitcoin se začal zajímat v době finanční krize na Kypru, kde banky zablokovaly klientské účty proti výběrům a jeho firma se tak nemohla dostat ke svým penězům. Hledal proto alternativu a našel bitcoin. „Viděl jsem v tom něco, co by mohlo změnit svět, zvláště díky blockchainu.“ Ten se podle Van der Chijse stane druhým internetem a zcela promění řadu sektorů.

Věř a víra tvá tě obohatí

Van der Chijs často hovoří na konferencích, stále cestuje a snaží se po světě šířit víru v bitcoin. „Jsem apoštol,“ říká podle serveru sám o sobě. Svůj první bitcoin koupil, když stál ještě 100 dolarů. Dnes je jeho cena na více než stonásobku. Je už tedy na koupi pozdě?

„Ne, vůbec ne. Já sám stále ještě nakupuji,“ říká Van der Chijs. „Kryptoměna je stále výhodná, protože její cena jednou přesáhne milion. Zůstaňte jednoduše u toho a vyděláte spoustu peněz. Tím jsem si jist.“

Kromě bitcoinu prý Van der Chijs mnoho jiných kryptoměn ve svém portfoliu nemá. „Jak říkám, jsem maximalizátor bitcoinu. Mám trochu etherea, trochu monera, ripple, zcash. Ale myslím si, že nejlepší dlouhodobou investicí je bitcoin.“

Bitcoiny bylo zatím možné jen kupovat, držet a později prodávat. Se zaváděním termínovaných kontraktů přichází také možnost sázet na jejich cenu, aniž by bylo třeba je vlastnit. „Institucionální investoři se pak snáze dostanou do kontaktu s bitcoinem,“ říká Van der Chijs, který chce se svým kryptoměnovým investičním fondem na burzu. „Pak bude možné, aby velké fondy kupovaly bitcoin likvidním způsobem,“ říká.

Jedním ze současných problémů bitcoinu je také nízká rychlost. V současné době je možné v bitcoinech odbavit jen deset transakcí za vteřinu, což je nesrovnatelně méně než v případě jediné firmy provozující kreditní karty, jako je například Visa, která provede minimálně 2000 plateb za vteřinu. Náklady na bitcoinové transakce jsou tak čím dál vyšší. Van der Chijs očekává, že by tento problém měl být již v následujících několika měsících vyřešen. A pak již nebude žádné omezení.

V roce 2018 podle něj začnou banky zavádět první účty v kryptoměnách. Pak prý budeme moci směňovat eura na bitcoin stisknutím jednoho tlačítka. „Tak se s ním dostane do styku stále více a více lidí,“ říká. „A cena dále poroste.“

Uvidíme.

Newsletter