Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Butler (Steel Mountain): Naše podnikání začalo hacknutím routeru

V době chytrých telefonů, hodinek nebo dokonce ledniček je otázka digitální bezpečnosti na místě. Mladá britská firma SteelMountain přišla s řešením malého zařízení Secaura, které zapojením do routeru ochrání všechna digitální zařízení v domácnosti. Spoluzakladatelé Will Butler a Thomas Maarseveen mají za sebou zajímavý příběh, jak vše začalo. Ředitel společnosti Butler v rozhovoru pro Roklen24 také uvedl, že trh kyber ochrany se za poslední roky vyvíjel pomaleji, než lidé potřebují.

Kdy a jak Vás napadlo vytvořit bezpečnostní zařízení, jako je Secaura?

Za nápadem vytvoření naší společnosti Steel Mountain stojí spoluzakladatel Thomas, který měl v minulosti problém s tím, že mu nefungoval AdBlocker v prohlížeči. Aby tento problém vyřešil a zablokoval vyskakující internetové reklamy, rozhodl se hacknout svůj router a zneškodnit problém už v počátku. Tak se zrodil nápad blokovat digitální hrozby už na vstupu do sítě, tedy v routeru. Oba dva pak máme zkušenosti z etického hackingu a kyber ochrany, takže je nám toto odvětví nejblíže.

Máte nějaký zvláštní vztah ke kyber ochraně kvůli něčemu, co se Vám osobně stalo?

Abych řekl pravdu, tak si cením ochrany a soukromí, ale vždy jsem ohrnoval nos nad antivirovými softwary. Zpomalují počítač, intervenují do fungování dalších programů a stále vyskakují otravná okna. Spotřebitelský sektor ochrany byl ale posledních 25 let zanedbáván a neviděli jsme moc velký pokrok. S rostoucí komplexností digitálních domácností jsou ale třeba nová řešení.

Můžete vysvětlit princip, na kterém funguje Vaše zařízení a jako chrání domácnost?

Náš hardware se umí vypořádat s hrozbami už na rozhraní brány tím, že se zapojí do vašeho routeru. To znamená, že nezpomaluje vaše zařízení. To následně ochrání všechna domácí zařízení, která se jinak nemůžou chránit sama, jako například chytré ledničky nebo další chytré spotřebiče. K ochraně používáme DNS filtrování, zařízení se pak učí blokovat viry nebo nepovolené vstupy. Všechno lze poté kontrolovat v jedné aplikaci.

Jaká skupina lidí bude tento technologický produkt nejvíce využívat a kdy to chcete představit široké veřejnosti?

Očekáváme, že rodiny budou naším nejčastějším zákazníkem. Secaura je pro lidi, kteří se chtějí o sebe starat a chránit, pro mámy, táty, syny a dcery. Zařízení stojí 50 euro ročně, takže je dostupné. Secauru chceme dostat do rodin pomocí našich distribučních kanálů. Maloobchodní prodej, firmy zabývající se kyber ochranou nebo třeba pojišťovny. Aktuálně už máme zajištěno několik distribučních kanálů.

Je ale používání takového zařízení možné v oblastech, kde se to hemží digitálními zařízeními a wi-fi signálem?

Ano, samozřejmě. Secaura bude fungovat bez ohledu na to, jaké je v místě znečištění signálem.

Jaký je rozdíl mezi hacknutím standardního digitálního zařízení a Secaury?

Zařízení chrání nejen domácnost, ale také samo sebe, aby nedošlo k hacknutí a následně k proniknutí do finálního domácího digitálního zařízení. Využíváme u něj totiž metod, které zajistí integritu zařízení při hackerských útocích, detaily si ale prozatím necháme pro sebe.

Při detailnějším průzkumu vidíme, že Vaše zařízení má i další funkce. Co tedy přesně může nabídnout?

Bezpečnost není vše, co jsme do zařízení naprogramovali. Zařízení také disponuje dětskou pojistkou. V aplikaci lze přímo zastavit, nebo znovu spustit provoz internetu v domácnosti, nastavit režim spánku a blokovat webové stránky jako sociální sítě a hry na zařízení vašich dětí.

Newsletter