Ekonomické mistrovství světa 2018. Vítězem země ohně a ledu


10:08 • 19. června 2018

Tagy: Saxo Bank, fotbal, Rusko, Island, Akcie, ropa, komodity

Saxo Bank vytvořila pro ekonomický šampionát matici zahrnující faktory, které předpovídají jednotlivé výsledky skupin a nakonec i celkového vítěze. A tím je Island.

 

Měřítka ekonomického mistrovství světa 2018:
Index mizérie:
Tento osvědčený ukazatel kombinuje inflaci a nezaměstnanost dané země (čím nižší, tím lepší) a 12 měsíční výsledky akciových trhů (akciové trhy jsou vnímány jako měřítko celkového výkonu země, a čím vyšší údaj, tím samozřejmě lepší).
CDS spready:
„pojistné prémium“ proti poklesu ekonomiky měřené jako prémie bazického bodu (čím vyšší, tím horší).
Giniho koeficient:
Toto měřítko měří nerovnost a celkovou rovnost země z hlediska dlouhodobého růstu. Stále více se také chápe, že vzdělání a přístup ke vzdělání vytváří mnohem produktivnější společnost (nižší je lepší).

 

Tyto čtyři parametry mají stejnou váhu a jsou seřazeny od jedné do 30: ti, kdo mají jedničku, samozřejmě vyhrají ve své kategorii a zvítězí nejnižší kombinované skóre. Jak tedy vypadá naše vítězná trojice pro ekonomický šampionát 2018?

Mistr světa: Island – 6,0; druhé místo: Dánsko – 8,0; třetí místo: Japonsko – 7,5. Na čtvrtém místě je Německo s 9,5. Ve skutečnosti je na tom lépe Jižní Korea s 8,3, ale ve čtvrtfinále prohrává s Japonskem, které má 7,5, zatímco Japonsko – ačkoli má lepší skóre než Dánsko – podlehlo v semifinále Islandu.

V ekonomii, stejně jako ve fotbale, záleží na každém zápase! Island tedy vyhrál, protože má nejlepší Giniho koeficient a nejnižší skóre v indexu mizérie, zatímco Dánsko nedokázalo nastřílet dost gólů (výsledky akciových trhů v posledních 12 měsících), aby porazilo své skandinávské bratry.

Zajímavé je, že skuteční favorité Mistrovství světa ve fotbale 2018 jsou z ekonomického hlediska ve spodní části žebříčku. Jde snad o to, že fotbal často představuje cestu ven z beznaděje, z míst bez budoucnosti a vzdělání? Nebo je to spíše o kultuře fotbalu jako takového? Možná je to trochu z obojího, ale pokud jde o naše zvolená ekonomická měřítka, zkusme se na ně podívat jako manažer fotbalového klubu:

Akciový trh představuje útočníky

Rychlí, píší titulky, ale často jde spíš o sebedůvěru a energii než o skutečně dlouhodobou sílu. I nejlepší hráči mívají období bez gólů. Tabulka nejsilnějších akciových trhů za posledních 12 měsíců je poměrně překvapivá:

Írán reprezentují kontrakty na Brent, protože přístup na teheránskou burzu je kvůli sankcím znemožněn, ale povšimněte si výsledků Tuniska a Peru: +51,5 % a 38,2 %. Skvělé nadání!

Giniho koeficient je pole

Každá ekonomika potřebuje rovnost, která podporuje vyšší růst. Rovný přístup ke vzdělání považujeme za ukazatel číslo jedna, který odlišuje produktivní a neproduktivní společnost. Pokud seřadíme země světa podle HDP na hlavu, mají „nejbohatší“ země skutečně jedinou společnou věc: univerzální, široký systém vzdělání, který je většinou zdarma a přístupný všem vrstvám společnosti. Z hlediska Giniho koeficientu jsou první tři země tyto:

Vítězí klasické severoevropské země, zatímco Latinská Amerika a Střední Východ výrazně zaostávají.

CDS, úvěrové spready představují brankáře

Nejlepší brankář je mnoha lidmi vnímán jako hráč, který skutečně dokáže situaci změnit. Je řada obránců, mnoho hráčů v poli, pár útočníků, ale je jen skutečně velmi málo dobrých brankářů. Skvělé brankáře mají:

Index mizérie představuje obránce

Obrana znamená, že děláte jen minimum chyb a omezujete prostor protivníka. Každá ekonomika s vyváženou směsí nezaměstnanosti a nízké inflace má dobře našlápnuto. Tvorba cen je viditelná a stabilní a zátěž nevyužitých zdrojů je minimální. Nestačí to pro útočnou hru nebo pro vstřelení gólu, ale je to skvělý začátek.

Bill Shankly měl pravdu: to, že všechny banky, včetně Saxo Bank, potřebují fotbalovou paralelu, ukazuje nejen, jak důležitý fotbal je, ale také jak ovlivňuje všechno – od ekonomické sebedůvěry země po její výsledky. Určitě existuje řada dalších korelací, které může objevit umělá inteligence, ale vzhledem k tomu, že můj tým prohrál mnohokrát, vám řeknu jedno: prohra ve fotbale hrozně bolí – víc než ztráta v obchodování!

Fotbal zůstává nejpopulárnějším sportem světa z jednoduchého důvodu. Je to hra, kterou může hrát každý i bez jakýchkoli ekonomických zdrojů: můžete hrát na ulici, doma, s míčem, s hadrákem. Na hřišti jste posuzováni jenom podle svého přínosu do hry, ne podle svého společenského postavení nebo práce, naopak, čím výše jste postavení, tím více od vás váš tým bude očekávat. Fotbal a fotbalový tým představují přesný model, podle kterého by se měla budovat společnost.

Je zde několik základních pravidel, která musí každý chápat. Tým je vždy větší než jeden jediný hráč. Pokud hráč selže, musí jít. Týmy, které nejvíce vyhrávají, vítězí proto, že jsou tým a nikoli 11 individuálních hráčů. A jak jednou prohlásil nejlepší světový brankář (CDS!): „Ve fotbale vítězíte jako skupina, prohrajte jako skupina, dělíte se o zásluhy i o vinu“ – Gianluigi Buffon

V první řadě musíte přijmout a naučit se, že pokud chcete vyhrát, musíte být součástí týmu. To je něco, co současné oblíbené fráze – sociální média, UI, roboti, nacionalismus, individualismus – neobsahují ani nezahrnují. Možná to je hlavní poučení: svět stále více směřuje k dehumanizaci práce i soukromého života a touha po tom, být součástí něčeho, nějakého týmu, roste. Nic nenahradí sounáležitost, kamarádství, pivo po zápase a vzájemné pochvaly lidí, se kterými hrajete 10, 20, nebo v mém případě 30 let.

Přeji vám všem skvělé Mistrovství světa ve fotbale 2018 a gratuluji Islandu k vítězství v mistrovství v ekonomice: pro našeho nordického bratra je to skutečně vzkříšení z popela.

Autorem textu je hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen

RSS

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.