Další várka nepříznivých údajů


10:51 • 3. října 2019

Tagy: Saxo Bank, USA, Ekonomika, průmysl, Fed, měnová politika, sazby

Velký propad amerických výrobních údajů představuje nepříznivý signál pro ekonomiku. Ovšem údaje, na kterých skutečně závisí výše HDP ve třetím čtvrtletí, jsou nadcházející nevýrobní ISM. Ty budou k dispozici ve čtvrtek.

Viděli jsme nejnovější ISM za září. K jejich popisu se mi hodí jen jediné slovo: NEPŘÍJEMNÉ. Hlavní index se nezotavil, jak trh předpokládal, ale naopak klesl hlouběji do kontrakce na 47,8, což představuje nejnižší úroveň od roku 2009. Dostává se tak výrazně pod svůj dlouhodobý historický průměr, na 52,9. Všechny hlavní podsložky směřují dolů. Nové objednávky, výroba, dovoz, vývoz i zaměstnanost jsou v kontrakci.

Vzhledem k srpnovým a zářijovým číslům se ve Spojených státech v nejbližších měsících zřejmě projeví průmyslová recese. Je to odraz velmi nepříznivých vyhlídek globální výroby, ale také prudkého poklesu nových exportních objednávek vyvolaného silným dolarem a výrazným poklesem dodávek Boeingu.

Přesto, že jde o jednoznačně nepříznivý signál pro americkou ekonomiku, neměli bychom jeho význam přeceňovat. Všichni by si měli uvědomit, že výrobní index ISM je souběžný ukazatel a nesleduje růst HDP až tak dobře.

Jediné údaje, na kterých skutečně záleží, mluvíme-li o vývoji HDP za třetí čtvrtletí, budou dnešní nevýrobní ISM. Spotřeba domácností představuje zhruba 70 % americké ekonomiky, a je tedy daleko lepším ukazatelem skutečného stavu ekonomické aktivity. Navíc přinese i první odpověď na zásadní otázky, které klienti i obchodníci kladou - přesouvá se oslabení výroby i do sektoru služeb? Pokud zní odpověď ano, pak můžeme počítat s tím, že snížení sazeb o 25 základních bodů v prosinci je daná věc a že se pravděpodobně už v prvním čtvrtletí 2020 dočkáme ještě dalšího snížení sazeb. V tomto kontextu by pro Fed bylo velmi obtížené dál mluvit o „pojistném snižování“.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.