Globální image USA v grafech. Jak je vidí a hodnotí ostatní země?


13:27 • 3. prosince 2018

Tagy: USA, globalizace, Rusko, politika, prezident

Před pár dny světem oběhla smutná zpráva, že George Bush starší, 41. prezident Spojených států amerických, ve věku 94 let zemřel. Od přelomu 80. a 90. let, kdy vykonával svůj úřad, se přitom změnila nejen jeho země, ale také pozice, kterou zastává v rámci světa. Stále méně Američanů věří, že si splní svůj americký sen a stále více jich preferuje socialismus před kapitalismem. USA tak pomalu ztrácejí lesk země symbolizující svobodu. A co se týče Spojených států jako světové velmoci, zde je již pomalu začíná válcovat Čína.

A jak vývoj ve Spojených státech včetně jeho pozice ve světě hodnotí obyvatelé jiných zemí? Přehledný obrázek poskytuje Pew Research Center na několika grafech, založených na datech z rozsáhlého průzkumu prováděného na jaře letošního roku, často pak v porovnání se staršími daty.

V očích jiných národů si USA značně ublížily, když si v roce 2016 za svého nového prezidenta zvolily Donalda Trumpa. Tehdy globální důvěra v úřad amerického prezidenta rapidně poklesla.

Berou Spojené státy při formování své zahraniční politiky ohled také na zájmy jiných států? Od propuknutí finanční krize se stále méně lidí v jiných zemích domnívá, že tak činí v dostatečné míře, přičemž stále větší počet si myslí, že spíše nikoliv.

Index ekonomické svobody. USA se propadají, co Česká republika?

Ačkoliv Spojené státy byly dlouho vnímány jako nejsvobodnější země světa, u Evropanů tento pohled v posledním desetiletí poněkud opadal. Podle více než poloviny evropských respondentů USA dostatečně nechrání osobní svobody svých občanů.

Následující obrázek shrnuje americkou globální image v roce 2018. Nedůvěra v Trumpa, rozporuplný pohled na respektování individuálních svobod a pocit, že Spojené státy dostatečně nedbají na zájmy jiných zemí a příliš nepřispívají k řešení hlavních světových problémů.

Co se týče rozložení mocenských sil ve světě, 7 z 10 respondentů se domnívalo, že v něm za poslední dekádu posílila svou roli Čína. V případě USA pak byla tohoto názoru méně než jedna třetina.

Čínský Velký bratr a digitální komunismus v praxi

Navzdory tomu však z průzkumu v rámci 25 zemí (26. země byly samotné USA) vyšlo najevo, že přece jenom je pozice USA jakožto světového ekonomického lídra o něco silnější než v případě Číny. Spojené státy takto vnímala většina respondentů z 15 zemí (respektive v 16, pokud počítáme i USA), zatímco Čínu většina v 10 zemích.

Trochu jiná otázka ovšem je, koho si za světového lídra ostatní národy přejí. A zdá se, že i přes všechny pochmurné statistiky zde mají USA oproti Číně značně navrch. Jako preferovaného světového vůdce označilo USA v jednotlivých zemích nejčastěji 63 % respondentů, zatímco u Číny to bylo nejčastěji 19 %. Zajímavé je, že 6 % amerických respondentů by chtělo, aby světovou jedničkou byla Čína.

Dobrá manželka, anebo šéfka? Jak jednotlivé země vidí roli žen

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.