Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Padělatele stále víc láká dvoutisícovka

V Česku byly loni nejčastěji padělány tísícovky. Na druhou příčku se nově místo pětistovek dostaly dvoutisícovky. Ty jsou dnes více v oběhu a obchody je běžně přijímají. Padělatelé u nás ale nejsou příliš sofistikovaní, tisknou na obyčejných inkoustových nebo laserových tiskárnách, říká pro Roklen24 člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. V květnu uvede centrální banka 100 a 200korunové bankovky s novými bezpečnostními prvky. Co se změní? Sledujete ve videorozhovor. 

Hotovosti v oběhu už je skoro za 594 miliard korun

Množství oběživa v České republice navzdory intenzivním mezinárodním diskuzím o tzv. „cashless society“ a globálnímu omezování hotovosti stále stoupá. Nejlikvidnějších peněz, tedy trhem obíhající hotovosti, bylo v České republice k 31. 12. 2017 již za 593,8 miliardy korun, ještě předloni to přitom bylo pouze 555 miliard Kč. Absolutní loňský rekord byl dokonce ještě o něco vyšší a to 599 miliardy, jak na dotaz Roklenu upřesnila Denisa Všetíčková z ČNB.

Do hodnoty oběživa, neboli peněz s největší likviditou, byly započítány všechny hotovostní peníze, tedy bankovky a mince u fyzických i právnických osob a fyzické peníze u bankovních subjektů. Jinými slovy, jedná se o peníze v ekonomice mimo hotovost, která je uložena v České národní bance. V oběhu je dnes přibližně 460,6 milionu kusů českých bankovek.

Stoupl počet zadržených falešných mincí

Počet na českém území zachycených padělaných bankovek již několik let v řadě klesá. Za celý loňský rok bylo zadrženo pouze 1318 českých bankovek a mincí, po zahrnutí zahraničních padělaných peněz se pak toto číslo zvýší na 2850. Oproti předcházejícímu období je to o 796 falešných bankovek a mincí méně, jde tedy o více než pětinový pokles. Je to také nejmenší počet zadržených falešných peněz od roku 1990.

Zajímavé je, že nejvíce padělanou hodnotou dlouhodobě netvoří největší nominály (2000 a 5000 Kč), ale frekventovanější 1000 korunová bankovka. Ta patří vedle 500 Kč mezi dlouhodobé padělatelské favority. V poslední době se ale začíná objevovat i  více falešných dvoutisícovek. Nejhůře chráněnými českými bankovkami zůstávají stokoruna a dvoustovka, které mají nejmenší počet ochranných prvků, to by se ale mělo od května začít měnit. Právě na květen je totiž plánováno vydání nových 100 a 200 Kč bankovek s vylepšenými ochrannými prvky.   

Zatímco počet zabavených falešných bankovek již třetí rok v řadě klesal, počet objevených falešných mincí se zase naopak mírně zvýšil – v roce 2017 bylo zabaveno 13 kusů falešných mincí, o rok dříve přitom byla nalezena jediná a v roce 2015 jen dva kusy. Nejvíce padělků se vyskytuje v Praze, Brně a Plzni, další padělky byly ale zadrženy také v Ostravě a Ústí nad Labem.

 

Kvalita technického provedení padělků zůstává nízká     

Kvalita technického zpracování falešných českých bankovek zůstává relativně nízká. Na stupnici nebezpečnosti od 5 do 1, kdy 1 znamená nejvěrohodnější padělek a 5 naopak velmi chabou imitaci, získávají padělky českých bankovek většinou hodnocení stupněm 4, tedy nepříliš zdařilé. Je to dáno jak absencí bezpečnostních prvků, tak hlavně kvalitou tisku a použitým papírem. Nejčastěji jsou bankovky tištěny na obyčejný hladký kancelářský papír (skutečné bankovky mají specifickou hrubší texturu) na běžné inkoustové tiskárně.

Oproti tomu zahraniční padělatelé zpravidla využívají profesionálnější ofsetový tisk (tisk z výšky) a padělky se nejčastěji pohybují na stupnici nebezpečnosti od 3 do 2. Mezi nejprofesionálněji provedené padělky patří falešné dolarové bankovky. Loni bylo na českém území zadrženo celkem 1532 kusů bankovek a mincí padělaných a pozměněných zahraničních měn. Eurových padělků se podařilo zajistit 1532 kusů, z toho 1077 bankovek a 31 mincí, nejčastěji se vyskytovaly 50 (607 kusů) a 100 (225 kusů) eurové bankovky. Již méně frekventovaný byl dolar, těch se podařilo zabavit 211 kusů, většinou přitom převažovala 100 USD bankovka, těch bylo zabaveno 196 kusů. Výjimkou ale nejsou ani falešné japonské yeny, nebo čínský juan, největší loňskou zabavenou kuriozitu představuje falešných tisíc franků.      

Newsletter