Nejlepší indikátor recese? Sex a dítě, tvrdí ekonomové

Když se ekonomice daří, lidé sbírají odvahu na to, aby se svým životem udělali zásadní změny. Tou může být například opuštění stávající nudné práce s vírou, že si nyní snadno najdete lepší, ale třeba také rozhodnutí nesetrvávat v nespokojeném svazku. Jak uvádí server The Atlantic, několik studií dokázalo, že mezi mírou rozvodovosti a výkonem ekonomiky existuje kladný vztah. Čím více ekonomika šlape, tím více lidí utíká z manželství.

Je přitom logické, že poměrně „drahé“ životní změny, jakou právě rozvod, lidé obvykle nechávají na příznivou dobu, kdy v ekonomice rostou příjmy. Takovou drahou změnou je ovšem třeba také pořízení dítěte a jak informuje server Financial Times, podle rodinného chování domácností tak lze předvídat vývoj ekonomického cyklu. Alespoň podle závěrů studie, jejímiž autory jsou Kasey Buckles a Daniel Hungerman z University of Notre Dame a Steven Lugauer z University of Kentucky.

Moderní americká recese? Může za ni Fed

V paperu, který v únoru letošního roku vydal americký Národní úřad pro ekonomický výzkum (National Bureau of Economic Research, NBER), autoři ukazují, že nejméně šest měsíců před propuknutím tří posledních ekonomických recesí v USA zde začalo výrazně klesat procento žen, které nově otěhotněly. Tuto skutečnost ilustruje následující graf.

A jak k tomu všemu dochází? Zprostředkujícím mechanismem může být pokles spotřebitelské důvěry. Jak ukazuje další graf, autoři odhalili významný vztah mezi mírou plodnosti a spotřebitelskou důvěrou, přičemž poklesy v míře plodnosti systematicky předbíhají poklesy spotřebitelské důvěry. 

Končíte školu během recese? Bude z vás kriminálník

Řada dřívějších studií sice prokázala významný vztah mezi mírou porodnosti a hospodářských cyklem, tento nový výzkum ovšem naznačuje, že prostřednictvím míry otěhotnění lze poklesy ekonomiky dokonce předvídat. Pokud tedy chcete vědět, zda nastane recese, podívejte se na počty těhotných žen. Jak uvádí sami autoři, chování domácností je v tomto ohledu překvapivě „vpřed-hledící“ (forward-looking) a značně citlivé na krátkodobá očekávání ohledně vývoje hospodářství. Jinými slovy, lidé jsou chytřejší a vnímavější, než si ekonomové často myslí.

Výmluvná jsou především data z předvečeru vypuknutí finanční krize ve Spojených státech v roce 2008 a následné hospodářské recese. „Žádný z odborníků nevěděl, že to přijde, a ještě v prvních měsících bylo mnoho obchodních lídrů přesvědčeno, že ekonomika je v pořádku,“ citoval Financial Times Daniela Hungermana, jednoho z autorů citovaného výzkumu. Podle něj vyprávěly statistiky o rodinném chování domácností ovšem poněkud jiný příběh. Míra otěhotnění v USA mírně vzrostla mezi polovinou roku 2006 a polovinou roku 2007. Poté ovšem růst zpomaloval až procento nově těhotných žen začalo klesat, což naznačovalo, že Spojené státy se pomalu připravují na recesi.

Deset bizarních indikátorů, které značí ekonomickou katastrofu

 

 

Newsletter