Svět potřebuje „kvalitativní uvolňování“

Znovunastolení ekonomické prosperity a růstu bez řešení sociální krize není cesta, kterou by se měl svět ubírat. To řekl ve své zprávě účastníkům ekonomického fóra v Davosu jeho zakladatel Klaus Schwab. Po finanční krizi roku 2008 přišla krize ekonomická a poté sociální, kterou je stále třeba řešit. Jak? Tahounem by měly být soukromé firmy.

Je nezpochybnitelné, že žijeme v nejisté době, uvedl otec největší ekonomické konference roku, která se každoročně koná ve švýcarském Davosu. Od roku 2008 pomáhalo globální ekonomickou krizi řešit kvantitativní uvolňování centrálních bank po celém světě. To situaci, zdá se, uklidnilo a globální ekonomika se tak vrátila na cestu růstu. Dnes ale potřebujeme ekvivalent v sociálním prostředí – Klaus Schwab ho nazývá „kvalitativním uvolňováním“ – tedy pomoc společnosti se vyrovnat s měnícím se světem kolem nás.

Vztah podnikatel – zaměstnanec

Před deseti lety pomohly v boji proti finanční krizi především centrální banky a vlády. V sociální oblasti by ale měly pomáhat firmy, jež mohou přestavit základy, na kterých společnost stojí. V poválečných letech platila společná zodpovědnost mezi kapitálem a prací. V současnosti společnost vnímá to, že je vše zkreslené směrem ke kapitálu. Vzájemná harmonie mezi pracujícími a vlastníky firem tak byla v mnoha zemích poškozena, do toho navíc již není postavena na tolik potřebné důvěře. Pocit, že onen kapitál vládne všemu, má tudíž negativní vliv na celkovou náladu ve společnosti.

Čína? Vyplatí se technologické akcie a internetové firmy

Aktuální sociální krize je tedy stejně důležitá jako ta finanční před deseti lety. Proto také vyžaduje stejnou pozornost, jako se dostalo finančnímu sektoru po roce 2008, abychom odvrátili blížící se katastrofu. Podle zakladatele World Economic Forum (WEF) je pod světlem reflektorů především byznys. Ten by se měl postarat o to, aby vztah mezi firmami a zaměstnanci byl harmonický, přesněji řečeno, vše by mělo začít od lídrů globálních firem, dodává Schwab.

Lídři globálních firem v čele

„Kvalitativní uvolňování“ by mělo znamenat více než jen krátkodobou posilu společnosti. Globální lídři by měli pracovat na zlepšení nejen kvantity ekonomického růstu, ale i jeho kvality. Při této příležitosti představilo WEF Inclusive Development Index, který by měl měřit výkon národních ekonomik.

Celý systém by měl být zelenější, rovnější a měl by respektovat diverzitu a genderovou rovnost. „Musíme se soustředit na to, aby čtvrtou průmyslovou revoluci v jejím nitru poháněla lidskost, nikoliv technologie,“ uvedl ve zprávě na WEF Schwab.

Co až nás vystřídají roboti? Někdo musí pečovat o staré a nemocné

„Soukromý podnikatelský svět má obrovský potenciál, aby ovlivnil kvalitu výroby, vytvořil nová pracovní místa, respektoval pracovní práva, bojoval proti veřejné i soukromé korupci a podporoval sociální spravedlnost společně s férovým rozdělením zisků,“ uvedl ve své dřívější řeči k tématu papež František. „K firmám se však musí připojit i vlády a každý člen společnosti, aby bylo možné probíhající sociální krizi překonat,“ dodal k tomu Klaus Schwab.

Newsletter