Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Generace zničených teenagerů. Místo randění a sexu raději iPhone

Rozvoj moderních technologií nám v posledních desetiletích takřka nepřetržitě zjednodušoval život, poskytoval stále nové pracovní a vzdělávací příležitosti i rozšiřoval možnosti trávení volného času. Nicméně jako je na všem zlém něco dobré, tak je i na všem dobrém něco zlé. A to platí i o technologiích, na kterých si můžeme snadno vytvořit závislost a které nás dokonce mohou činit nešťastnými.

Minimálně to platí podle vědců z Hongkongské univerzity, kteří odhadli počet lidí závislých na internetu na 6 % světové populace. Výzkumníci k tomuto číslu došli na základě shromážděných dat z průzkumů prováděných v 31 zemích v rámci 7 světových regionů. Jak v souvislosti se studií uvádí server Motherboard.com, tyto průzkumy se přitom zaměřovaly především na detekci „ztráty kontroly nad užíváním internetu“ a na „abstinenční příznaky vyplývající z omezeného užívání internetu“.

Nicméně velká pozornost se v posledních letech soustředí na smartphony, které jsou obviňovány z toho, že „vytváří generaci nešťastných dětí“. Jak totiž uvádí server Daily Mail v článku s tímto titulkem, vědci zjistili, že neustálé zírání do našeho mobilního telefonu nás může připravit o radost ze života. A u dnešních dětí a teenagerů, kteří jako by vyrostli se smartphony v ruce, to pak platí dvojnásob.

Průzkum: Co jsme ochotni obětovat za smartphone?

Daily Mail cituje výzkum, z kterého vyplývá, že teenageři, kteří stráví více času koukáním na obrazovku svého mobilního telefonu či jiné digitální vymoženosti, jako je například tablet, vykazují nižší úroveň pociťovaného štěstí než jejich vrstevníci, kteří věnují více času aktivitám s kamarády, sportu, ale třeba i čtení knih či časopisů. „Ačkoli tato studie nemůže dokázat kauzalitu, několik dalších studií ukázalo, že používání sociálních médií vede k pocitu menšího štěstí,“ citoval Daily Mail hlavního autora studie profesora Jeana Twengeho.

Šokující je také obrázek, který na několika grafech vytváří server The Atlantic. Podle statistik to totiž vypadá, jako by američtí teenageři ztráceli zájem takřka o všechno… kromě vydání nové verze iPhonu. Například už tak často nechodí ven s kamarády…

Netouží po tom, aby mohli řídit auto…

Internet mění svět randění. Partnera můžete najít i podle DNA

Ztrácí zájem o randění…

A dokonce i o sex…

Naopak epidemie samoty mezi teenagery od vydání prvního iPhonu v roce 2007 nápadně nabývá na síle. Je to jen náhoda?

Nová civilizační choroba. Na kolik vyjdou náklady samoty?

Newsletter