Měnový trh: Pain in Spain & euro strain


18:06 • 29. května 2018

Tagy: Saxo Bank, Itálie, Španělsko

Situace v Itálii zůstává napjatá i poté, co prezident Mattarella pověřil sestavením nové vlády bývalého člena MMF Carla Cottarelliho. To jen zvýšilo hněv populistických stran. Nejnovější průzkumy naznačují, že nové volby by mohly vést k ještě lepším výsledkům obou populistických stran v Itálii, které využívají všeobecného rozhořčení nad finanční situací přímo spojovanou s eurem. Politická krize hrozí také ve Španělsku, kde bude premiér Mariano Rajoy čelit hlasování o nedůvěře vlády.  

Konkrétně o úvěrových spreadech se explicitně zmínil prezident Mattarella, když odmítl jako ministra financí euroskeptika Savona. Evropská elita má před sebou závažný úkol. Tím je plán, který přesvědčí italské voliče, aby v příštím kole voleb změnili své preference. Volby čekají Itálii nejdříve v září.

A jako by to nestačilo, ve Španělsku hrozí politická krize a premiér Mariano Rajoy bude v pátek čelit hlasování o vyslovení nedůvěry. Po nedávných politických skandálech, které vedly k odsouzení členů jeho strany, se Lidová strana v průzkumech propadá. Situace sice není úplně stejná jako v Itálii, protože hlavním vítězem průzkumů je polo-nacionalistická liberální strana Ciudadanos. Ta nezastává výrazný euroskeptický postoj, přesto to pro Španělsko není právě růžová situace.

Změna finančních toků v EU

Evropská unie očividně mění své priority pro financování a opouští periferii střední a východní Evropy.  Nyní se rozhodla obrátit k jižním oblastem. Financial Times dnes zveřejnily článek, podle kterého získá Řecko maximální povolené osmiprocentní zvýšení finanční podpory (zřejmě odměna za dobré chování) a Španělsko, Portugalsko i Itálie také mohou očekávat výrazné zvýšení. Maďarsko, Česká republika, Estonsko a Litva naopak mohou v letošním roce čekat maximální snížení finanční podpory až o 24 %. Měny zemí střední a východní Evropy se kvůli tomuto nejnovějšímu záchvatu evropských existenciálních obav ocitly pod značným tlakem vůči slabému euru.

A situace v Turecku mezitím představuje finanční riziko pro evropské banky, které mají vůči tureckým bankám značnou úvěrovou expozici. Turecká centrální banka se tento týden rozhodla zjednodušit svůj složitý systém úrokových sazeb a tento krok byl uvítán pozitivně, takže včera se akcie TRY obchodovaly úspěšně. Klíčové je však sdělení, že Erdogan se po volbách 24. června hodlá stát ještě mocnějším prezidentem a rozšířit exekutivní pravomoci svého úřadu.

Co dalšího se událo na měnových trzích? Případ EUR/JPY

Kurz EUR/JPY se prudce propadl, protože prudký pokles globálních výnosů z dluhopisů podpořil japonský jen vůči slabšímu euru, které řeší existenciální krizi. Pohyb JPY by se mohl prodloužit, pokud se globální trhy někdy dostanou do výraznější averze k riziku po podivném období v minulých týdnech, kdy se riziková aktiva ocitla v relativně klidové zóně. Pohyb pod oblast 129,00 otevřel na grafu novou, prázdnou oblast, která by mohla vést až k hodnotě 125,00 nebo i níže, pokud bude evropská existenciální krize pokračovat a globální státní dluhopisy budou i nadále pod tlakem.

Autorem textu je John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

RSS

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.