Pád eura. Kam plují ti Italové?


08:38 • 30. května 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, Itálie

Na devizových trzích se od neděle vše tak trochu točí kolem Itálie. Trh je situací v třetí největší ekonomice eurozóny znepokojen. Země totiž zřejmě míří k předčasným volbám, které by se konaly pravděpodobně na podzim. A tyto volby by mohly ovládnout populistické strany. Euro každopádně prohloubilo pád, dostalo se pod úroveň 1,1600 EURUSD a bylo tak nejníže od loňského července. Evropská měna včera klesla také k japonskému jenu a britské libře.

Někteří analytici přirovnávají současnou situaci na Apeninském poloostrově k vrcholu evropské dluhové krize z let 2011 až 2012. Zásadní bude, jak dopadnou nové volby. Jmenovaný prezident úřednické vlády Carlo Cottarelli, který dříve působil v Mezinárodním měnovém fondu a na vedoucích postech v italské centrální bance, teď musí vybrat ministry a zemi dovést k volbám. Euroskeptické strany by každopádně mohly po volbách ještě posílit. 

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, včera rostl na více než půlroční maximum, a to na 95,025 bodu. Aktuálně se nachází na hodnotě 94,70 bodu.

Situace v Itálii negativně poznamenala také Wall Street, všechny indexy včera výrazně oslabily. Dow Jones ztratil 1,58 procenta, index S&P 500 odepsal 1,16 procenta a  technologický Nasdaq oslabil o 0,5 procenta. V červených číslech se obchodovaly také asijské trhy.

Dnešek je bohatý na data. V Německu bude zveřejněna květnová inflace, index spotřebitelských cen by měl meziročně růst o 1,9 procenta. Dále nezaměstnanost za květen, měla by zůstat na dubnové úrovni 5,3 procenta.

Ze Spojených států se dozvíme, jak se tamní ekonomice dařilo v 1. čtvrtletí, očekává se meziroční růst o o 2,3 procenta. Agentura ADP pak oznámí, kolik nových pracovních míst v květnu vytvořil soukromý sektor v USA. Večer bude zveřejněna Béžová kniha Fedu, v níž představitelé centrální banky hodnotí vývoj ekonomiky a mezinárodního obchodu. 

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,1573 EURUSD. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1507 až 1,1619 EURUSD.*

Také koruna včera výrazně oslabila, k euru se dostala nad úroveň 25,90 EURCZK. Aktuálně je kurz na 25,90 EURCZK a je na dostřel k psychologické hranici 26 korun za euro, nad níž byl naposledy loni v září. ČNB přitom počítá, že průměrný kurz koruny v letošním roce dosáhne 25 korun za euro.

Proti dolaru se kurz během asijského obchodování dostal až nad 22,50 USDZK, takto slabá byla koruna vůči americké měně naposledy loni v červenci. Dnes ráno je na úrovni 22,38 USDCZK.

Dnešek je opět bez domácích dat. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,29 až 22,53 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.