Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Britské sklenice na víno se zvětšily. Ovlivnilo to pití Britů?

Britové mají rádi víno. Pijí ho čím dál tím víc. Proč? Ovlivnil to například fakt, že do moderních sklenic se vejde sedmkrát více obsahu než do těch, které se vyráběly před 300 lety? 

V roce 1674 byl Georgi Ravenscroftovi, anglickému obchodníku se sklem, udělen patent za objev v jeho londýnské továrně. Zjistil totiž, že přidáním oxidu olovnatého bude sklo čistší a mnohem odolnější. Tak byl vytvořen olovnatý krystal a s ním přišla i nová anglická móda – začalo se preferovat pití vína z velikých sklenic než z těch do té doby klasických, maličkých.

Od té doby se sklenice na víno samozřejmě dále vyvinuly. Jeden aspekt této evoluce velmi zajímá Theresu Marteau a její kolegy v Cambridgeské univerzitě, uvedl server The Economist. Dr. Marteau měla podezření, že zvětšený objem sklenic se určitým způsobem podepsal na nárůstu pití vína v Británii – jde totiž o nárůst, který byl v posledních desetiletích opravdu markantní.

Jak stojí ve zdravotnickém časopisu BMJ, Marteau a její tým získali data o objemu sklenic až z roku 1700, a to ze zdrojů jako Royal Household (kteří kupují každou novou kolekci všem monarchům) a Ashmoleanu, univerzitního muzea odvěkého rivala Cambridge – Oxfordu. Tým zaznamenal kapacitu 411 sklenic a jak ukazuje graf níže, ve sledovaném čase existovala jasná tendence pro zvětšování jejich kapacity. Kolem roku 1990 se začíná tento proces dokonce zrychlovat. Celkově se průměrná kapacita sklenic na víno zvětšila z 66 ml. v letech 1700 na téměř 450 ml. v letech 2016-2017.

Zda toto zvětšení objemu povzbudilo i spotřebu vína, lze jen těžko potvrdit, jelikož chybí jasná kauzalita. Najdou se však alespoň určité náznaky. Množství vypitého vína se od roku 1960 v Británii zvýšilo více jak sedmkrát, zatímco populace narostla jen o 25 %. Data sesbíraná mezi lety 1978 a 2005 Britskou kanceláří pro národní statistiky pak naznačují, že množství vína vypitého dospělými spadlo z 60 % na 50 %, zatímco průměrná týdenní spotřeba u „pijáků“ se ztrojnásobila (měřeno v jednotkách alkoholu). Další soubor dat sesbíraný Institutem pro studium alkoholu  ukazuje, že množství jakéhokoli alkoholu (měřeno jako ethanol) konzumováno člověkem je přibližně stejné jako v roce 1980, ačkoli v tomto případě byly pozorovány výkyvy, přičemž ten největší směrem vzhůru spadá pod rok 2004.

Práce, kterou publikovala dr. Marteau minulý rok a která  měla dokázat, zda v otázce pití záleží na velikosti sklenic, nakonec přinesla smíšené výsledky. Marteau například zkoumala následky prodeje vína v baru v Cambridge při nalévání vína do větších a menších sklenic než obvykle, zatímco objem nalitého vína zůstal stejný – 125 ml nebo 175 ml – dle výběru zákazníka. V týdnech, kdy používali větší sklenice, prodej vína stoupl průměrně o 9 %. Zdálo se, že větší sklenice častěji pobízely zákazníky k jejich doplnění. Na druhou stranu, když se používaly ty menší, prodej neklesl. Z toho tak vyplývá jedno, a to, že zmenšování velikosti sklenic rozhodně neudrží lidi střízlivé.

Newsletter