Otěže současných akciových trhů má v rukou Čína


16:21 • 10. ledna 2019

Tagy: Saxo Bank, Čína, Akcie

Trhy jsou nevypočitatelné, důkazem je i jejich prosincový výplach. Pochmurný zůstává i výhled na rok 2019. Je tu však Čína, která i přesto, že je dnes zdrojem nejistoty, může přinést trochu naděje.

Čína má možnost zvrátit současný negativní sentiment. Pokud by došlo k dohodě s USA, trhy by se uklidnily a důvěra by se obnovila. Nejdůležitějším faktorem jsou však čínské podpůrné stimuly - jde zejména o daňové úlevy a vládní investice. V případě, že se Číně podaří dosáhnout pokroku v obou oblastech, tedy v obchodní dohodě s USA, jakož i ve věci stimulů, následný vývoj ve druhém čtvrtletí může být úplně jiný než v současnosti.

Ztráta důvěry

Na konci roku poklesl index S&P 500 o devět procent, znamenalo to druhý nejhorší prosinec od roku 1928. Šlo o jasný signál velmi citlivých trhů. Akcie byly totiž v prosinci pod silným tlakem, když globální investoři utíkali k bezpečným aktivům, zejména k vládním dluhopisům. Jedním z důvodů byla horší růstová předpověď pro tento rok. Rozhodnutí Fedu zachovat "jestřábí" tempo růstu sazeb pak situaci ještě více zhoršilo a výprodej se zesílil.

Nemůžeme se ale divit. Jsme v poslední fázi ekonomického cyklu a vztah rizika a výnosu se u globálních akcií neustále zhoršuje. Američtí investoři se při bezpečných investicích mohou dopracovat k výnosu dvě až tři procenta, zatímco u akcií to může být pět až sedm procent, avšak s třicetiprocentní odchylkou.

Investoři se cítí velmi nejistě i při výhledu na tento rok. Ti, kteří mají velkou expozici vůči akciím, vystavují portfolio vysokému riziku. Naše doporučení je proto být defenzivní. Když se očekávání nižšího ekonomického růstu a celková nejistota ještě více přenesou do cen akcií, můžeme být svědky dalšího poklesu. Tento rok tak může být rokem předcházejícím další recesi.

Všechno je to o Číně

Asijský Hang Seng futures index byl před pár dny níže o více než 3 procenta. Čínský PMI index Caixin klesl pod úroveň 50 (49,7), což naznačuje negativní spád v tamním soukromém sektoru. Přiznávám, že v predikcích pro Čínu na první kvartál jsem byl optimistou, s novými informacemi však svůj postoj měním.

Zdá se, že čínská vláda podcenila dopad obchodní války s USA. Přestože má v zásobě ještě několik fiskálních opatření, naší největší obavou je nyní úvěrový cyklus v Číně, který se podobně jako v Japonsku a Evropě už narušil.

Na grafu níže vidíme hodnotu tržní kapitalizace pěti největších čínských bank. Pokud by byl úvěrový cyklus nenarušený, znamenalo by to v jejich případě růst hodnoty - při pozitivním vývoji by se měla tržní hodnota bank s růstem úvěrů zvyšovat. Investoři by totiž měli očekávat, že více úvěrů přinese bankám vyšší zisky. Vidíme, že se to neděje, a investoři tak nemají o akcie čínských bank velký zájem. Toto rozhodně není pozitivním znakem.

Autorem textu je Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.