Vánoce na dluh. Zkušenost má skoro pětina Čechů


11:37 • 25. listopadu 2018

Tagy: Dluh, Vánoce, spotřebitelé, Finance, úvěry

Vánoční svátky už dávno nejsou časem klidu a pohody, ale spíše časem nákupního šílenství. A pro mnohé z Čechů také časem nových dluhů. Na vánoční dárky si letos plánuje půjčit pouze 6 % z nich. Jak ovšem dále vyplývá z průzkumu agentury Kantar, provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů, realita je mnohdy jiná než plán. Ve skutečnosti má zkušenost s půjčkou na vánoční dárky 17 % Čechů.

Zadlužování před Vánoci totiž v řadě případů není plánované, ale způsobené unáhleným rozhodnutím. „Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami,“ upozornil Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.

O tom, že se spotřebitelé často nechají zlákat ke koupi přímo zbožím vystaveným v obchodě, svědčí i fakt, že nejčastěji má půjčka na vánoční dárky formu nákupu spotřebního zboží na splátky (ve 23 % procentech případů). Dále si lidé na předvánoční nákupy berou neúčelové spotřebitelské úvěry (22 %), využívají kontokorent (20 %) či malou půjčku do výplaty (17 %).

V předvánočních měsících tak narůstá objem neuvážených půjček, které mohou dlužníkovi přinést problémy už s první splátkou. Spotřebitelé jsou totiž v tomto období náchylnější k tomu, aby se zadlužili u neprověřených nebankovních subjektů za nevhodně nastavených podmínek. „S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti,“ dodal Vodička.

Vše o nebankovních půjčkách. I pro problémové klienty

Stejně hovoří i data z průzkumu, která říkají, že zatímco v běžném období se rizikově zadlužuje 27 % dlužníků, v listopadu a prosinci tento podíl vzrůstá na 47 %, tedy na téměř polovinu. „Spotřebitelé by měli vždy, a v předvánočním období to platí dvojnásob, velmi obezřetně přistupovat k tomu, jakým způsobem se rozhodnou financovat nákupy spojené s Vánoci a dárky obecně,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Pro zhruba třetinu respondentů, kteří mají zkušenost s předvánoční půjčkou, byl hlavní motivací momentální nedostatek hotovosti, 21 % z nich však v průzkumu uvedlo, že si na dárky půjčili vzhledem k dlouhodobému nedostatku finančních prostředků. U 17 % byl důvod k zadlužení přechodný nedostatek zdrojů vzhledem k dočasnému výpadku příjmů (například ztráta zaměstnání). Desetinu podnítila výhodná akce na splátky.

„Pokud se z důvodu např. i krátkodobého nedostatku financí rozhodnou pro půjčku, měli by jít jednoznačně k zavedené úvěrové či bankovní instituci, která je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru,“ doporučil Šmejkal. Spotřebitelé se tímto pravidlem však ne vždy řídí. I proto měsíční přírůstek nových klientů Poradny při finanční tísni v lednu a v únoru, kdy přicházejí první splátky předvánočních půjček, zpravidla vzroste asi o třetinu.

 

Češi letos plánují utratit za vánoční dárky v průměru 5 970 Kč, přičemž téměř 9 z 10 se chce vejít do 10 000 Kč. Nejčastěji chtějí koupit oblečení, obuv a doplňky, dále pak hračky a hry. Nejvíce respondentů však uvedlo, že se v minulosti zadlužilo na nákup spotřební elektroniky. Zadlužování na Vánoce je populární zejména mezi populací středního věku (nejvíce ve věkové skupině 45-50 let) a spíše u lidí s nižším vzděláním, anebo u rodin s dítětem do 18 let.

Dobrou zprávou je, že výše půjček na vánoční dárky většinou nebývá nijak závratná. U tří pětin respondentů, kteří si v minulosti půjčili na dárky, byla výše půjčky do 10 000 Kč, přičemž u 30 % to bylo jen do 5 000 Kč. U 15 % činila výše předvánoční půjčky 10 000 až 15 000 Kč. Šmejkal ovšem varoval, že pokud dlužník půjčku řádně nesplácí, kvůli úrokům z prodlení a dalším penalizacím, může výše krátkodobé půjčky rychle narůstat. Neschopnost splácet ovšem dlužníci často řeší nevhodnými způsoby, jako je další půjčka, anebo zkrátka „strčí hlavu do písku“ a nechají své dluhy strmě narůstat.

Podle Šmejkala ale existují vhodnější způsoby, jako je například konsolidace dluhů či jiná řešení, kterými se lze dluhových problémů smysluplně dostat. S konkrétním postupem na míru finanční situaci dlužníka pak může pomoci právě Poradna při finanční tísni, která poskytuje bezplatné poradenství v oblastech oddlužení, osobního bankrotu a při nejrůznějších těžkostech s dluhy. Netřeba však připomínat, že k minimalizaci budoucích potíží je klíčové vyhledat odborné rady co nejdříve.

Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Jak na dluhovou past?

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.