Čína opět uvolňuje politiku. Zde je pět důkazů


17:25 • 21. srpna 2018

Tagy: Saxo Bank, Čína, Ekonomika

Čínští představitelé se kloní k uvolněnější politice a snaze o stimulaci trhů, které kvůli americké obchodní válce začaly klesat. Klesá i trh s nemovitostmi a objevují se předpovědi, že dojde ke zpomalení růstu. Následujících pět grafů ukazuje, že se uvolňování blíží.

Úvěrový impuls

Čínský úvěrový impuls je stále v kontrakci na mínus 1,9 % HDP, ale pomalu roste ze svého minima v roce 2010. Je pravděpodobné, že se do kladných čísel dostane dříve, než čekáme. Blíží se další uvolňování: uvolnění likvidity a pokles RMB představují jen první krok. Tím dalším by mohla být daleko aktivnější fiskální politika zaměřená na investice do infrastruktury a velké uvolnění cen nemovitostí, jaké si pamatujeme z druhého čtvrtletí roku 2015.

Úvěrový impuls versus ceny bydlení

Čínský trh s nemovitostmi je důležitější než jakýkoli jiný ekonomický sektor, protože představuje zhruba 50 % čínských investic a téměř 50 % čínského HDP, což naznačuje, že má zásadní vliv na růst globálního HDP.

Od začátku roku jsme nejprudší propad zaznamenali ve městech ve skupině first-tier, kde ceny spadly z hlediska procentní změny do záporných čísel. Ve městech ve skupině Tier 2 a 3 je tento pokles mírnější. Vzhledem k uvolňování ze strany Čínské lidové banky a rostoucímu úvěrovému impulsu, který předchází ceny bydlení o tři čtvrtletí, můžeme klidně předpokládat, že v roce 2019 dojde k zotavení podporujícímu růst.

Úrokové sazby Shibor

Všeobecně se očekává další uvolňování likvidity, což znamená, že úrokové sazby budou klesat. Rozsah poklesu úrokových sazeb Shibor by se mohl přiblížit roku 2015, kdy se Čína rozhodla výrazně uvolnit ceny nemovitostí.

Čínská lidová banka půjčuje komerčním bankám

Další známkou, že se Čína rozhodla opět stimulovat ekonomiku, je, že množství peněz, které Čínská lidová banka pumpuje do bankovního systému, se po dubnovém poklesu a květnové stabilizaci v červnu opět zvýšilo.

Čínské investice

Od roku 2016 prudce klesaly státem podpořené investice, zatímco ty soukromé se mírně zotavily. Vzhledem k probíhající obchodní válce přijme Čína zřejmě daleko proaktivnější fiskální politiku zaměřenou na růst výdajů centrální vlády i provinčních vlád, zejména pokud jde o investice do infrastruktury ve velkých městech, které budou mít jen malý vedlejší efekt. Toho se zřejmě dočkáme ve druhé polovině roku 2018.

Nejde o konec procesu zrušení pákového efektu, ale pouze o defenzivní pozici vůči pokračujícím ekonomickým a obchodním problémům.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.