Poslední vystoupení Janet Yellenové. Řeč přišla i na bitcoin

Letošní poslední zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, které bylo zároveň posledním, na němž vystoupila Janet Yellenová jakožto guvernérka americké centrální banky, nepřineslo žádné překvapení. Fed zvýšil své sazby o 25 bazických bodů, stejně tak zlepšil výhled americké ekonomiky. Sazby by příští rok měly být zvýšeny celkem třikrát.

Společně se zvýšením sazeb do pásma 1,25-1,5 % byla zveřejněna aktualizovaná prognóza, ve které Fed zlepšil výhled HDP za 2017 z 2,4 % na 2,5 %, pro 2018 pak dokonce z 2,1 % na 2,5 %. Míra nezaměstnanosti byla  pro letošek snížena z 4,3 % na 4,1 % pro rok další zase z 4,1 % na 3,9 %. Index cen výdajů na spotřebu, který Fed sleduje jakožto ukazatel inflace, byl pro 2017 zvýšen z 1,6 % na 1,7 %, pro příští rok pak ponechám na 1,9 %. Jeho jádrové vyjádření bylo pro oba roky ponecháno bez změny na 1,5 %, resp. na 1,9 %.

Z hlediska vývoje sazeb pracuje centrální banka, jak vyplývá z tzv. dot plot grafu, s celkem trojím úrokovým hikem během příštího roku. Za předpokladu posunu o velikosti 25 bazických bodů bychom se tak ke konci 2018 měli dostat do pásma 2-2,25 %.

Podle měnového výboru jsou podmínky na americkém trhu práce stále napjaté (data dokonce naznačují mírný tlak na růst mezd), ekonomika pak i nadále roste solidním tempem. Spotřeba domácností expanduje mírným tempem, stejně tak i investice firem se v posledních čtvrtletích zvedly. Co se týče dopadů hurikánů, projevily se jak na ekonomické aktivitě, tak i na inflaci a zaměstnanosti. Na druhou stranu se ale neočekává, že by jakkoliv ovlivnily dlouhodobý výhled amerického hospodářství. 

FOMC tak počítá s tím, že s postupným utahováním měnové politiky bude expanze ekonomiky pokračovat mírný tempem, podmínky na trhu práce pak zůstanou napjaté. Inflace by z hlediska krátkého období měla zůstat pod 2% cílem, ve střednědobém výhledu by se měla kolem této hranice stabilizovat. Celkový efekt očekávané daňové reformy je podle výboru sice nejistý, resp. nelze jej jasně vyčíslit, na druhou stranu, očekává se, že by dopady změn měly být pozitivní, alespoň z krátkodobého hlediska.

Janet Yellenová poté na tiskové konferenci zdůraznila, že někteří členové výboru začlenili do svých výhledů právě i daňovou reformu – projevilo se ve zlepšení výhledu HDP pro rok 2018 (nejednalo se však o hlavní „motor“ této změny). Je tedy možné, že se jejich predikce budou měnit v závislosti na schvalovacím procesu, obzvláště na načasování, navržených daňových změn. Sama Yellenová pak očekává, že se reforma projeví v mírném zvýšení tempa růstu HDP, stejně tak i v mírném nárůstu mezd. Nižší zdanění by rovněž mohlo podpořit celkovou nabídku práce. Efekty reformy jsou tudíž očekávány jak na straně agregátní poptávky, tak i nabídky.

 

Během tiskové konference přišla řeč i na bitcoin. Podle Yellenové se jedná o velmi nestabilní aktivum a vysoce spekulativní nástroj bez jakékoliv jisté hodnoty.  „Bitcoin v tuto chvíli hraje velmi malou roli v rámci platebního systému,“ přepisuje server CNBC slova Yellenové. „Nejde o stabilní zdroj hodnoty a nejde o žádné zákonné platidlo. Naopak, jde o vysoce spekulativní aktivum,“ dodala centrální bankéřka.

Yellenová dále upozornila, že Fed v případě bitcoinu nehraje žádnou regulatorní roli vyjma dohledu nad tím, zda jsou banky, které se v oblasti kryptoměn pohybují, dostatečně opatrné. „Musíme dohlédnout na to, aby banky náležitě řídily jakékoliv interakce s účastníky bitcoinového trhu a aby dodržovaly pravidla proti praní špinavých peněz a respektovaly bankovní tajemství,“ upozornila.

Na otázku, zda Fed plánuje – podobně jako jiné centrální banky – vlastní kryptoměnu, Yellenová odpověděla, že žádná seriózní debata neprobíhá. „Sledujeme výzkum tohoto tématu, ale podle mě jsou benefity z takového kroku (zavedení vlastní digitální měny, pozn. autora) omezené,“ konstatovala.

Reakce trhů na rozhodnutí Fedu byla v případě akcií pozitivní, u dluhopisů pak došlo, i přesto, že byly zvýšeny sazby, k dalšímu poklesu výnosů. V těchto oblastech se tak projevilo zlepšení výhledu ekonomického vývoje. Dolar naopak reagoval oslabením. Úrokový hike byl v kurzu již dávno obsažen, nepomohlo ani zlepšení výhledu. Investoři se tak americké měny zbavovali z toho důvodu, že čekali jednak o trochu více jestřábí vyjádření ze strany Yellenové, především ale i možné navýšení počtu kol zvyšování sazeb během příštího roku na více než tři.

Newsletter