Češi neznají fakta o důchodu, ani jak se na něj finančně připravit


09:51 • 29. listopadu 2018

Odejít do důchodu s našetřeným milionem korun je pro Čechy reálnou možností, přesto to většina považuje za nesplnitelný sen. Důvodem je nedostatečná znalost podmínek penzijního spoření a života v důchodu. Správné odpovědi na otázky, v průzkumu na 1000 respondentech v celé České republice, týkající se penze totiž Češi znají jen ve dvou pětinách případů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat ČSOB Penzijní společnost.

"Aby mohl člověk odejít do důchodu s milionem korun, musel by podle většiny respondentů na tuto částku šetřit od 20 let nejméně 1000 korun měsíčně. Ve skutečnosti však stačí 700 korun," vyvrátila jeden z mýtů české populace o financování důchodu Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Kupní síla penzistů je ale v České republice je ve srovnání se zahraničím nízká, ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsme na pátém nejhorším místě. Podle průzkumu ČSOB kupní síla ale roste. "Jedna jistota ovšem penzistům dlouhodobě zůstává, a sice že bez dostatečných úspor se jejich finanční situace po odchodu do důchodu výrazně propadá," řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Většina lidí se zase domnívá, že současní důchodci se mají stejně nebo dokonce hůře než před 50 lety. Naopak dobrou představu mají lidé o průměrného důchodu - dvě třetiny respondentů ji určily ve správné výši deset až třináct tisíc korun. Nejvyšší položkou českých důchodců je jídlo a bydlení, za které utratí více než 50 procent svého měsíčního příjmu.

"Dá se říci, že se lidé na důchod a možnosti přípravy na něj dívají skepticky a žijí v zajetí zažitých klišé a dílčích informací, což je škoda, protože možnosti tu jsou," shrnula průzkum Marie Zemanová.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.