Ripple: Druhá nejhodnotnější kryptoměna milovaná i nenáviděná

Nejen investoři bitcoinu a etherea jsou ohromeni, v některých případech dokonce zděšeni, nedávným vzestupem altcoinu ripple. Kryptoměna s tickerem XRP v době vánočních svátků ovládla většinu titulních stran finančních serverů. Proč? V roce 2017 znásobila svoji hodnotu celkem 360krát, přičemž nejvýraznější růst přišel v pátek před silvestrovským víkendem. V růstu pokračuje i v prvních dnech nového roku. Podle analytiků za nastartováním růstu stojí Korejci, přesněji řečeno – korejské banky.

Ripple koncem minulého týdne rostl tak závratným tempem, že překonal tržní kapitalizaci etherea. Stal se rovněž prvním altcoinem, který pokořil kapitalizaci 100 miliard dolarů. Všichni kryptoměnoví nadšenci se teď ptají, z čeho takový růst pramenil. Vítr vane například z Korejského poloostrova.

Přestože jihokorejský trh digitálních měn představuje jen několik málo procent denních transakcí globálního trhu, je nutné ho při představování nových technologií spojených s kryptoměnami brát zcela vážně. Analytici tak nedávný růst XRP přičetli na vrub formování strategického partnerství mezi SBI Ripple Asia a jihokorejskými bankami, jak uvedl server Forbes. Na druhou stranu, nové partnerské banky by měly začít vypořádávat platby pomocí ripplu až koncem prvního čtvrtletí, proto si nejsou analytici zcela jistí, zda tato událost měla tak zásadní vliv na nedávné zvýšení ceny.

Korejské kryptošílenství. Denně se obchoduje za miliardy

Ripple pochází z dílny stejnojmenného sanfranciského startupu. Používá technologii blockchain k vytvoření platební sítě pro banky, digitální burzy a další finanční instituce. Zúčastnění v síti používají digitální měnu XRP, která slouží pro vypořádání transakcí. Její výhodou je velmi rychlý proces vypořádání. Ten u ripplu trvá čtyři sekundy, kdežto u etherea více než dvě minuty, u nejznámějších kryptoměny bitcoin pak dokonce více než hodinu, uvádí oficiální stránka startupu. Společnost Ripple uvedla, že její síť používá už více než 100 finančních institucí. V uplynulých týdnech pak její systém testovaly jak korejské banky, tak i japonské, a to vše pro mezistátní platby.

Využití této digitální měny bankami je ale stále v plenkách. Je pravdou, že několik bank ve Švédsku, Thajsku nebo Japonsku ripple používá, ale na seznamu nefiguruje (zatím) žádný bankovní dům se světově významným jménem, natožpak aby tuto síť a měnu využívala banka na každodenní bázi pro vysokoobjemové transakce. Největší drive ceny tak poskytují zprávy o nově uzavřených dohodách s bankami zejména v regionu Dálného východu.

Severní Korea a krádež bitcoinů

„Slovo o nových technologiích se v Jižní Koreji šíři velmi rychle. Jakmile někdo do něčeho zainvestuje, ihned tím začne ovlivňovat své blízké okolí. V Koreji by se to dalo nazvat dokonce hnutí, nikoliv jen komunita,“ uvedl na adresu dění kolem ripplu zakladatel burzy Korbit Tony Lyu pro Cointelegraph. Dle jeho názoru je tamní trh veden zejména strachem z toho, že by někdo mohl prošvihnout šanci svézt se na silné kryptovlně.

Velká poptávka po digitálních měnách se projevuje i na cenách na tamních burzách. V minulosti jsme hovořili o tom, že se bitcoin na korejské burze obchodoval o více než o deset procent výše, než tomu ve stejnou dobu bylo na jiných světových burzách. Ripple se podle dat Bithumb obchoduje dokonce o 24 procent výše, než je průměrná světová cena. Je otázkou, jak na tuto situaci kryptoměnové mánie zareaguje tamní vláda, která už se o kryptoměnách v minulosti nelibě vyjádřila.

Aktuálně si ripple i nadále drží druhou příčku z hlediska tržní kapitalizace. Podle dat serveru Coin Market Cap činí jeho tržní hodnota přes 106,5 mld. USD. První je bitcoin s 253,5 mld. USD, třetí pak ethereum s 85,10 mld. USD.

Záplava kryptocoinů? Ve skutečnosti se používá jeden z deseti

I přes tento vývoj ale mezi tvrdým jádrem kryptoměnových fandů příliš mnoho investorů do ripplu nenajdeme. Proč?

Prvním problémem je jeho centralizace. Na rozdíl od jiných kryptoměn, které fungují na decentralizovaném systému, je ripple pravým opakem – funguje totiž na „centralizované“ blockchainové síti. U ripplu zároveň neexistuje žádné těžení. Transakce jsou zaznamenávány přes centralizovaný blockchain, což umožňuje stlačit jejich dobu na zmiňované čtyři sekundy. Těžaři tudíž vůbec nejsou zapojeni do „vytváření“ coinu, jako je tomu u ehterea nebo bitcoinu, kde za těžbu získávají danou měnu. Ripple se tak v podstatě „tiskne“, a proto ho fandové digitálních měn nazývají falešnou kryptoměnou

Ripple: Startup za miliardy. V čem je jiný než bitcoin?

Newsletter