Zhodnocení až 500 %? Legalizujme marihuanu!


18:55 • 19. února 2019

Tagy: Saxo Bank, Marihuana, investice, legalizace

Investice zaměřené na marihuanu zaznamenaly od října silný pokles. Některé ETF fondy spadly až o 50 procent. Ale neklesejme na mysli. Tento volatilní sektor může být velmi atraktivní zejména pro dlouhodobé investory.

Odvětví zpracování a spotřebování marihuany je stále velmi nové, a nadto zastřené sociálním stigmatem. Je však pravděpodobné, že právě nyní stojíme na zlomovém bodě. Kanada jakožto první z nejrozvinutějších zemí (G7) totiž legalizovala marihuanu pro medicínské, a dokonce i rekreační využití u dospělých.

Tento krok může vyvolat řetězovou reakci i v ostatních rozvinutých zemích. Marihuana je aktuální v politické debatě mnoha států, nejen v Kanadě. "Tráva" se tak může dostat i do předvolební kampaně v USA ve volbách v roce 2020. Existuje totiž množství průzkumů veřejného mínění, které říkají, že voliči chtějí toto téma prosadit do agendy, ať už jde o republikány nebo demokraty. Dnes povoluje rekreační užívání marihuany devět států USA a až 34 povoluje její použití k lékařským účelům. Sporná je nyní v USA legislativní regulace na federální úrovni.

Co to bude znamenat z pohledu investorů? Pokud se bude vývoj ubírat tímto směrem, investice do odvětví mohou v horizontu tří až pěti let přinést zhodnocení o 300 až 500 procent. Jde tedy o dlouhodobou investici. Trh je však velmi volatilní. Například nedávno jsme byli svědky pádu několika ETF fondů zaměřených právě na marihuanu. Některé od října poklesly až o 50 procent. Otázka je, jak se na obchodech podílejí investoři a jak spekulanti. Od ledna odvětví opět roste. Sektor jako takový si proto z dlouhodobého hlediska určitě zaslouží pozornost.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Kay Van-Petersen začal v Saxo Bank pracovat v roce 2014 jako globální makroekonomický stratég v Singapuru. Zaměřuje se na tvorbu strategií a analýz všech tříd aktiv na základě vývoje monetární a fiskální politiky, globální geopolitické situace a dalších makroekonomických ukazatelů. Kromě toho se zaměřuje na nálady na trhu, technické ukazatele a energii trhu.

Kay Van-Petersen má více než deset let zkušeností na finančních trzích. Většinu této doby pracoval jako obchodník a analytik pro řadu strategií, jako je globální makroekonomika, dlouhé a krátké akciové pozice, fundamentální hodnoty, speciální situace a situace vyvolané přelomovými událostmi. Kromě svých zkušeností z investičního bankovnictví má široké znalosti nejrůznějších tříd aktiv, produktů a finančních oblastí.

Kay Van-Petersen zahájil svou kariéru v oddělení makroekonomie a výzkumu Danske Bank a poté pracoval jako makroanalytik v Jefferies Group, aby se dále věnoval proprietárním obchodům. Pracoval také jako ředitel proprietární divize BTG Pactual Asia, kde vybudoval platformu Asian Equities. Kay Van-Petersen má magisterský titul v oboru aplikovaná ekonomie a finance na kodaňské Obchodní škole.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.