Špatné počasí v USA a na trzích


09:55 • 18. května 2019

Tagy: Saxo Bank, počasí, komodity, USA

Ceny obilovin rostou, skupinu vede nejvíce kukuřice. Tento nárůst představuje oživení po pondělních minimech vyvolaných obchodní válkou. Růst je způsoben opožděným setím ve Spojených státech a krytím krátkých pozic. Negativní vliv na poptávku po těchto komoditách může mít v budoucnu epidemie prasečí horečky v Číně.

Projev prezidenta Trumpa o vyhlídkách na dosažení obchodní dohody v červnu a velmi pomalý postup setí ve Spojených státech společně spustily dlouho očekávaný nástup krytí krátkých pozic ze strany fondů. Ty drží rekordní objem krátkých pozic v odvětví. 

Během jarního setí poskytuje americké ministerstvo zemědělství trhu každý týden v pondělí ve 20:00 GMT informace o aktuální situaci. Nejnovější údaje zdůrazňují dopad dlouhodobých dešťů na americkém středozápadě. Řada polí je zaplavená, takže farmáři nemohou řádně osít a osázet. Zatím bylo vyseto jen 30 % objemu kukuřice. To je nejpomalejší tempo od roku 2013 a znamená 66% pokles oproti pětiletému průměru. Výsev sojových bobů má za sebou nejhorší začátek za posledních šest let, ale sušší počasí by mohlo vyvolat rychlý pokrok při setí.

V tuto chvíli je největší dopad na kukuřici a vzhledem k tomu, že čas na výsev je jen několik týdnů, roste nebezpečí, že výnos kukuřice bude nižší, než se předpokládá. Sojové boby zatím dostaly zásah kvůli negativním zprávám o poptávce, které ovlivnily cenu.

Obchodní válka způsobila pokles poptávky z Číny, přičemž ta se jen těžko zotaví, protože epidemie africké prasečí horečky v Číně zřejmě způsobí dramatický pokles počtu chovných zvířat. Navíc zpoždění výsevu kukuřice možná farmáře přesvědčí, aby vysázeli pozdní sojové boby. To znamená, že s výjimkou technického krytí krátkých pozic je možné, že sojové boby budou mít problém dosáhnout významnějšího zlepšení. Obilí na Chicagské obchodní komoře (CBOT) chce v prosinci 2019 dosáhnout staré konsolidace v oblasti mezi 3,95 a 4,05 USD/bušl.

Sojové boby na CBOT, které v pondělí spadly na desetileté minimum, budou zřejmě i nadále čelit problémům kvůli riziku rostoucí nabídky způsobené změnou výsadby a současně snížené poptávce. První zásadní výzvou bude pravděpodobně úroveň 8,74 USD/bušl, což představuje 38,2% korekci vyvolanou odprodejem mezi únorem a květnem.

Autorem textu Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.