Amazon chce vládám prodávat údaje o uživatelích kryptoměn


18:15 • 26. dubna 2018

Tagy: Amazon, Kryptoměna, Internet, USA, vláda

Internetový obchod Amazon získal ve Spojených státech patent na způsob, který podle jeho vlastních slov dokáže „identifikovat účastníky transakcí“ v bitcoinové síti. Amazon se nijak netají tím, že cílem je prodat tyto informace vládám.

Bitcoin a další kryptoměny nejsou výjimkou z daňového řádu a příjmy z transakcí v kryptoměnách se musí danit. Vlády se však dnes musí spoléhat na to, že daně lidé dobrovolně přiznají. Amazon tak má se svým patentem co nabídnout.

Patent, který byl podán již v roce 2014, explicitně říká:
„Zákazníkem mohou být například bezpečnostní složky, které mají zájem získat celosvětové bitcoinové transkace, které by byly seskupeny podle zemí, s ISP údaji, které by odhalily IP adresu a poštovní adresu pro konkrétní bitcoinové transakce.“

 

Otázkou zůstává, zda je uživatele opravdu schopný vystopovat. Takzvané „trackování“ bitcoinů je disciplína, které se i v České republice několik lidí věnuje a na základě různých postupů se jim daří odkrývat spojitosti mezi jednotlivými kryptoměnovými adresami. Při dodržení všech zásad bezpečnosti může být Bitcoin anonymní, u běžných uživatelů je ale stopování možné.

Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos se pouští se svým Amazonem do rozličných vod. Dlouho se i spekulovalo nad jeho zapojením do světa kryptoměn. Přání uživatelů bylo, aby Amazon umožnil platby v kryptoměnách, spekulovalo se dokonce nad vlastním tokenem. Bezos ale překvapil a postavil se na druhou stranu barikády. „Nikdy bychom neprodali osobní údaje svých zákazníků,“ prohlásil mluvčí Amazonu. Cizích klientů ale možná ano.

 

RSS

Dominik Stroukal je držitelem doktorátu z ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vedle studia ekonomie absolvoval Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Tři roky byl předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dva roky místopředsedou pro publikace. Přednáší na PPE programu VŠ CEVRO Institut, ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a na gymnáziu PORG.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.