Libra vs. měny G10 v roce 2019


09:00 • 22. ledna 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, libra, dolar, euro, koruna, GBPUSD, EURUSD, USDCZK, EURCZK

Vyjednávání o dohodě o brexitu pokračuje. Britská premiérka měla na začátku týdne – po debaklu z toho minulého, kdy její návrh rozvodové dohody s EU nebyl přijat s rozdílem 230 hlasů – představit svůj plán B. Stalo se, avšak od samotného plánu A se příliš neliší. Libra reagovala mírným zpevněním. Ta hlavní vlna brexitového dění však teprve přijde.

Theresa Mayová během svého vystoupení oznámila, že chce mnohem otevřenější jednání o brexitu, než tomu bylo doposud. To by mělo zahrnovat i poskytnutí některých důvěrných informací. Klíčovou složkou vyjednávání má být debata s poslanci o jejich postoji vůči irské pojistce. Jakmile bude premiérka znát všechny požadavky, vrátí se s nimi do Bruselu. A právě tam by mohla narazit, jelikož, jak EU dříve uvedla, o pojistce již dále vyjednávat nehodlá.

Vedle toho Mayová odmítla nejen druhé referendum o brexitu, ale i možnost odložení samotného odchodu. Souběžně s tím pak byly představeny z hlediska rozvodového vyjednávání i méně klíčové kroky, jako například zrušení poplatku 65 liber, který měli platit občané Evropské unie za tzv. status usedlíka.

Scénář příštích dní tak bude obsahovat diskuzi o návrhu. To bude zahrnovat i příslušné dodatky, jejichž cílem bude zřejmě - především z hlediska opozice - zabránit tzv. tvrdému brexitu. Premiérka se sice těmito dodatky nemusí závazně řídit, avšak vzhledem k ubývajícímu času tak dle většinových odhadů učiní. Hlasování o samotném návrhu se uskuteční v úterý 29. ledna, přičemž o dohodě pak zhruba v polovině února.

Libra v návaznosti na představený plán B reagovala jen mírně, a to zpevněním jak vůči dolaru, tak i euru. Nadále platí, že trhy nepočítají s variantou tvrdého brexitu (spíše se spekuluje o prodloužení článku 50), což, pokud se potvrdí, by mohlo britskou měnu dále posílit. V to věří například banka Goldman Sachs, jež libře pro letošek předpovídá největší posílení v rámci skupiny G10 (nejvíce obchodované měny světa).

„Vývoj posledních dní naznačuje pozdější a měkký brexit, potenciálně vůbec žádný,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu Goldman Saschs. „Očekáváme, že libra bude nejvíce posilující měnou skupiny G10.“ 

Výhled silnější libry potvrzuje i predikce agentury Bloomberg, která pracuje s posílením o více jak 5 % ve dvojici s dolarem až na 1,360 GBPUSD ke konci roku (viz graf srovnání s ostatními měnami G10, resp. G11 vůči dolaru) . Na druhou stranu, i sami Goldmané přiznávají určitou nejistotu. Dle jejich názoru ale nakonec převáží rizika nakloněná směrem k silnější libře. A právě onu zvýšenou nervozitu zobrazuje například tříměsíční risk reversal libry vůči dolaru. V rámci měn skupiny G10 má tento instrument vůči USD největší objem sázek na oslabení libry (put opce GBPUSD převažují nad call opcemi) během zmiňovaného tenoru, a to i přes jeho korekci z předchozího týdne.

Co se týče dalších měn, v pondělí posiloval – i přes americké obchodní prázdniny - především dolar ve srovnání s eurem i ve vyjádření dolarového indexu. O něco menší zpevnění pak zaznamenal i japonský jen. Investoři se zaměřili na tyto měny považované za bezpečné přístavy především ve spojitosti se strachem z oslabení globální ekonomiky. Ten, stále ho považujeme spíše za přehnaný, byl spojen nejen se zpomalením čínské ekonomiky na mezikvartálně nejnižší číslo od roku 1990, ale i s revizí výhledu globální expanze z pohledu MMF i OSN směrem dolů.

Z hlediska dat nás dnes čeká německý index ZEW za leden. Ve švýcarském Davosu pak započne konference Světového ekonomického fóra, kde hlavním tématem bude globalizace. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1353 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1311 do 1,1418 EURUSD.*

Koruna se dnes ráno drží těsně pod hranicí 25,60 za euro. Během pondělí vykazovala mírnou tendenci oslabovat, což spojujeme především s oslabením eura vůči dolaru.

Tento týden bude na data poměrně chudý. Dočkáme se pouze indikátorů podnikové a spotřebitelské důvěry. Z důvodu absence klíčových čísel předpokládáme, že hlavním katalyzátorem vývoje kurzu by měl být sentiment zahraničních trhů. Nevylučujeme ani případné komentáře ze strany představitelů ČNB.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,54 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,40 až 22,64 USDCZK.* 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.