ČR: Index PMI v průmyslu znovu klesl na minimum od prosince 2012

Dubnová data signalizovala pro český zpracovatelský sektor pochmurný začátek druhého čtvrtletí roku 2019: výroba, nové zakázky i zaměstnanost dále klesly. Aktuální hodnota PMI sklouzla na nejnižší úroveň od prosince 2012 a ukázala tak na výrazné zhoršení celkových obchodních podmínek. Ke snížení indexu přispěl významný pokles zákaznické poptávky. Firmy přesto dále zdražovaly své zboží, ač inflace cen vstupů zpomalila na minimum od listopadu 2016. Očekávání budoucí výroby zůstala v kontextu dějin průzkumu utlumená.

Hlavní PMI v dubnu ukázal hodnotou 46,6 bodu na výrazné zhoršení stavu českého výrobního sektoru. Index klesl desátý měsíc v řadě z březnových 47,3 bodu na minimum od prosince 2012.Objemy výroby během dubna dále klesaly a produkce se snížila již pátý měsíc v řadě, podle účastníků kvůli slabší poptávce od zákazníků. Tempo poklesu bylo nicméně jen mírné a slabší než v březnu. Firmy registrovaly silný pokles nových zakázek. Tempo poklesu jejich objemů bylo zhruba stejné jako v březnu a jedno z nejvyšších od roku 2012. Spolu se zprávami o snížení domácí poptávky se během měsíce objevila také hlášení o pokračujícím ochlazování zájmu zahraničních klientů.

Slabší poptávka v dubnu přispěla k dalšímu měsíčnímu snížení počtu pracujících. Tempo poklesu zaměstnanosti od předchozího měsíce zrychlilo a celkově bylo silné. Za útlumem stály menší objemy nových zakázek a nedostatek zručných pracovníků, kteří by nahradili odchozí. Firmy zároveň hlásily stejný pokles rozpracovanosti jako v březnu.

„Čeští výrobci na začátku druhého čtvrtletí 2019 hlásili další problémy. Poptávka z domova i ze zahraničí znovu oslabila a objemy nových zakázek klesly šestý měsíc v řadě. IHS Markit očekává, že průmyslová výroba dále poroste, ale předpovídá, že v roce 2019 růst zpomalí z loňských 3,2 % na 2,6 %. Slabší odbyt se projevil v nejrychlejším poklesu zaměstnanosti od listopadu 2019 a v prvním následném měsíčním poklesu rozpracovanosti za téměř šest let. Spolu s napjatou situací na pracovním trhu se pokles poptávky napříč Evropou odrazil také na důvěře výrobců, jejichž očekávání na příští rok zůstávají utlumená,“ uvedla ekonomka IHS Markit Siân Jones.

Inflační tlaky v dubnu povolily. Růst cen vstupů – spojovaný s dražšími surovinami a energií – byl nejpomalejší od listopadu 2016. Ceny výstupů také vzrostly méně, ale s ohledem na slabou poptávku přesto výrazně.

Zpomalení přísunu nové práce vedlo k dalšímu omezení nákupů vstupů a k prvnímu zlepšení dodavatelských termínů za šest let. Firmy podle hlášení k výrobě využívaly vlastní zásoby. Podnikatelé byli v dubnu o něco optimističtější, ačkoli nálada zůstává odměřená. Výrobci předpokládají, že nové zakázky během příštího roku znovu vzrostou, ale obávají se nedostatku pracovních sil a slabší poptávky od evropských klientů.

Newsletter