Co se stane, když váš bitcoinový bankéř zemře?

Bitcoin se zrodil během finanční krize v srpnu 2008. Jedním z taháků této nové měny měla být podle jejích techno-libertariánských fanoušků možnost nepřijít do kontaktu s nenáviděnými bankami. To ale nakonec není takové terno, jak si tehdy mysleli. Během dekády po jeho vzniku si bitcoinoví uživatelé vrchovatě užili amatérizmu, podvodů a ztracených nebo ukradených kryptomincí v hodnotě několika miliard dolarů. Ve srovnání s institucemi, které měly v bitcoinovém světě suplovat banky, tak vypadají konvenční finanční ústavy jako vzor dobrého řízení, píše server The Economist. Situace se ale mění k lepšímu.

Posledním takovým příkladem je kanadská kryptoměnové burza QuadrigaCX, které byla pátého února poskytnuta ochrana před věřiteli. Podle této firmy není problém to, že by peníze uživatelů ztratila, ale že se k nim nemůže dostat. Proč? Kvůli nečekanému úmrtí jejího šéfa Geralda Cottena v prosinci v Indii.

Málokterou banku by položila smrt někoho z jejího personálu. Nicméně QuadrigaCX tvrdí, že Cotten byl jediný, kdo měl na starosti vklady a jejich výplaty, přičemž všechno prováděl ze svého kryptovaného laptopu, ke kterému znal heslo jen on. Jeho vdova před soudem uvedla, že se jí ani po důkladném a opakovaném hledání nepodařilo najít potřebná hesla. Devadesát tisíc zákazníků QuadrigaCX se tak nemůže dostat ke svým kryptoměnám v celkové hodnotě 136 milionů dolarů. Jeden z jejích zákazníků má takto blokováno dokonce 53 milionů dolarů.

Online diskuze o nastalé situaci je směsí vzteku, amatérské detektivní práce a konspiračních teorií. QuadrigaCX měla problémy už delší dobu. V lednu 2018 jí Canadian Imperial Bank of Commerce zmrazila 21 milionů dolarů, které držel její zpracovatel plateb, společnost Costodian. Banka se opakovaně marně snažila kontaktovat Cottena. A jsou zde další podezřelé věci. Screenshot Cottenova úmrtního listu vydaného vládou indického státu Rajasthan zkomolil jeho jméno. Experti měli problémy s identifikací údajně nedostupných bitcoinů. Jesse Powell, šéf kryptoburzy Kraken, se na Twitteru vyjádřil, že tato kauza je „bizarní a upřímně neuvěřitelná“.

Toto není první případ neúmyslné ztráty kryptoměny. Britský kryptoměnový nadšenec James Howells měl v roce 2009 nashromážděno 7500 bitcoinů. Ty měly v tu dobu skoro nulovou hodnotu a Howells tehdy vyhodil hard disk, na kterém je skladoval. V roce 2013 by měla tato sbírka hodnotu milionů dolarů, jemu se už však nepodařilo najít vyhozený harddisk ležící někde na skládce ve Walesu. Společnost Chainalysis zabývající se monitorováním kryptoměn odhaduje, že se takto ztratilo 2,78 – 3,79 milionu bitcoinů. A protože je celkové množství mincí zastropováno na 21 milionech, představuje to celkově 13–18 procent ztracených bitcoinů.

Kryptoměnový svět zažil už větší maléry než QuadrigaCX. Největším takovým propadákem byla burza Mt Gox, která zkrachovala v roce 2014. Na ní se tehdy točilo 70 procent bitcoinových transakcí; vaz jí zlomila krádež 850 000 mincí v tehdejší hodnotě 450 milionů dolarů. Mt Gox stála na stejně vachrlatých základech jako QuadrigaCX. „Některé kryptoburzy jsou lepší a jiné horší“, říká kryptoměnový expert a skeptik David Gerard. Ale často to bývá, že držet kryptoměnu na nějaké burze je jen o něco málo lepší než mít své peníze schované v ponožce pod postelí někoho jiného.

Přestože má The Economist pravdu a ve amatérizmu, podvodů, ztrát a krádeží je krátká historie první z krypotměn plná, bitcoinový svět se z některých chyb poučil. V porovnání s pádem Mt Gox v roce 2014 je o nyní, o pět let později, pro uživatele snazší získat bitcoiny bezpečnějšími cestami a nemusí věřit jedné velké burze. Sama konkurence udělala kus práce a burzy se snaží přicházet s inovacemi v zabezpečení. Mnohem důležitější je také to, že dnes k nákupu, používání a držení kryptoměn pro většinu případů nejsou burzy ani potřeba.
Velkým dílem se na tom podepsaly i firmy z České republiky. Díky kryptoměnovým bankomatům od General Bytes si lidé po celém světě můžou koupit kryptoměny bez účasti na burze a bezpečně si je můžou uchránit v kryptoměnové hardwarové peněžence Trezor z dílny českých SatoshiLabs. To v dobách Mt Gox nebylo možné. Stále je to ale divoký západ, i když méně divoký.
Hlavní ekonom Roklen Dominik Stroukal

Newsletter