Libra budí falešné naděje


16:09 • 14. října 2019

Tagy: Saxo Bank, Brexit, Velká Británie, libra

Indikátory britské ekonomiky jsou na podobné úrovni jako před krizí v 90. letech. Investoři se sice na konci minulého týdne těšili z dalšího možného odkladu brexitu a posilující libry, tento stav je ale dost možná pouze dočasný.

Situace v britské ekonomice nyní připomíná období před recesí z roku 1990 až 1992. Nasvědčuje tomu úvěrová aktivita v Británii, která již dva roky klesá. Podniky a domácnosti mají tak méně peněz na výdaje a investice.

Zatímco počátkem 90. let byly důvodem vysoké úrokové sazby, vysoký kurz libry a pád realitního trhu, tentokrát je spouštěčem brexit. Ekonomice hrozí krize i přesto, že sazby jsou nyní nízké a kurz libry k dolaru je podhodnocený o 23 %. Ani ceny nemovitostí v Británii nejsou vysoko. Firemní investice přesto klesají již pět čtvrtletí za sebou.

Riziko recese ještě více zvyšuje hromadění zásob firem a domácností před očekávaným termínem brexitu. To uměle nadhodnocuje statistiky před vystoupením z unie a přináší s sebou riziko splasknutí ekonomiky po odchodu z EU.

Co lze očekávat?

• Termín brexitu se znovu posune. Mělo by k tomu dojít nejpozději 19. října.

• Předčasné parlamentní volby v zemi by se mohly uskutečnit do pěti týdnů, tedy koncem listopadu nebo začátkem prosince.

• Favoritem voleb zůstává Konzervativní strana. Nelze však vyloučit ani širokou koalici složenou z labouristů, Liberálních demokratů a proevropské Skotské národní strany.

Při britské libře vidíme stále silný vliv spekulantů. Většina z nich uzavírá sázky na pokles kurzu. Od druhé poloviny září však má libra novou naději dalšího posunutí termínu brexitu a proto dále posiluje. Pokud se tato alternativa opravdu potvrdí, libra může ještě dále růst. Dlouhodobý výhled je však stále ponurý. Kromě nejistoty brexitu jsou tu totiž i nepříznivé fundamenty, jako negativní vývoj zahraničních investic a běžného účtu platební bilance. Čekáme tedy, že libra k dolaru by mohla brzy opět testovat kurz 1,21 a euro k libře hodnotu 0,93.

Autorem textu Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.