Nový hlas z ČNB: Češi, více pracujte a spořte!


08:57 • 17. ledna 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, libra, EURCZK, EURUSD, USDCZK, ČNB

Vývoj koruny není v tomto týdnu moc vzrušující. Domácí kalendář je bez klíčových dat, přičemž na zahraniční dění, obzvláště na otázku kolem brexitu, domácí měna v podstatě nereagovala. S postupem času, jak se pomalu, ale jistě blížíme k prvnímu letošnímu zasedání bankovní rady České národní banky, se začínají objevovat komentáře centrálních bankéřů. A nutno podotknout, náznaky dalšího zvyšování sazeb zazněly hned několikrát.

V posledních dvou dnech se nejvíce rozpovídal člen bankovní rady Vojtěch Benda. Ten na konferenci ve Vídni hovořil o tom, že by úrokové sazby mohly během příštích 18 měsíců nadále růst, a to hned několikrát v závislosti na vnějším prostředí, vývoji domácích inflačních tlaků a konečně i kurzu koruny. K tomu dodal, že mezi hlavní proinflační tlaky v tomto směru patří napjatý stav trhu práce, kde máme pro letošní rok počítat s dalším růstem mezd. Proto ČNB pravděpodobně neskončila se zvyšováním sazeb, uvedl Benda.

Po Bendovi se rozpovídal jeho kolega a nováček bankovní rady Aleš Michl. Ze zápisu z prosincového zasedání ČNB víme, že to byl právě Michl s Bendou, kteří zvedli ruku pro zvýšení sazeb. Podle Michla potřebuje česká ekonomika vyšší sazby především z důvodu opatrnosti. Existují totiž aktiva, jako společnosti či realitní sektor, kde ceny rostou mnohem rychleji, než je aktuální spotřebitelská inflace na 2 %. 

„Česká republika sama o sobě potřebuje vyšší sazby. Opatrnost je však namístě, a to kvůli údajům ze zahraničí,“ řekl Michl v rozhovoru pro MF Dnes. Mezi údaje, které by měly podpořit onu opatrnost v otázce navyšování úroků, patří dle centrálního bankéře například zpomalení německé ekonomiky. I proto se rozhodl v prosinci zvednout ruku pro dle jeho slov „holubičí hike“.

Vedle toho Michl uvedl, že by Češi měli „více pracovat a spořit“. Banky totiž dle něj podporují lidi k půjčkám a ke spotřebě. „To však snižuje ‚zajištění’ před případnou recesí. Vyšší úrokové sazby na běžných účtech by lidi podnítily k tomu, aby si dávali více peněz stranou,“ vysvětlil centrální bankéř.

V neposlední řadě se Michl vyjádřil i k tématu kurzového závazku ČNB a k jeho ukončení. Podle něj mělo k exitu dojít mnohem dříve, rychleji a bez jakéhokoliv varování, což by bývalo nepřilákalo takový objem spekulativního kapitálu. „Ostatní členové bankovní rady to ale tak nevidí. Jde pouze o můj osobní pohled,“ doplnil.

Aleš Michl je považován za příznivce jestřábího křídla bankovní rady. Jeho poslední vyjádření však zavání mírně holubičím tónem, a to především v souvislosti s opatrností navazující na zahraniční rizika. Každopádně, Bendova a částečně i Michlova slova – přidáme-li k nim navíc vyjádření guvernéra ČNB Rusnoka z první poloviny měsíce – podporují naši představu o dalším růstu sazeb během letošního roku, oproti znění současné prognózy, jež pracuje se stabilní úrovní 2T repo sazby.

K prvnímu hiku by mohlo dojít již v únoru. Klíčovou roli by v tomto směru měl sehrát slabší kurz koruny. Ta sice letos posiluje, avšak nikoli tempem představeným v prognóze centrální banky – nutné pozorovat především další vývoj kolem brexitu, jelikož, jak jsme viděli během roku 2018, zahraniční dění bylo jedním z nejsilnějších faktorů zasahujících kurz. Zapůsobit by měly i nadále trvající proinflační tlaky ze strany trhu práce ovlivňující společně s růstem reálné ekonomiky jádrovou inflaci.

Co se týče dnešního dne, žádná domácí data nepřijdou. Klíčovou událostí bude rozhovor guvernéra ČNB Rusnoka pro rádio Český rozhlas, který by měl začít v 11:30. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,54 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,31 až 22,57 USDCZK.* 

V rámci zahraničního dění bylo hlavní středeční událostí hlasování o vyslovení nedůvěry britské vládě. Podobně jako při úterním hlasování o dohodě o brexitu se však i v tomto případě nekonalo žádné překvapení. Vláda premiérky Mayové získala důvěru, pro kterou se vyslovilo celkem 325 poslanců, zatímco 306 bylo proti.

Vzhledem k nastaveným predikcím nebyla reakce libry nikterak výrazná (pouze mírné posílení vůči dolaru). I přesto však není radno usínat na vavřínech. Výhled zvýšené volatility je u britské měny stále aktuální už kvůli pondělí 21. ledna, do kdy má Mayová představit plán B ohledně dalšího postupu v rámci (ne)přijetí dohody o brexitu. Stále se přikláníme k variantě prodloužení článku 50, které tak posune datum brexitu za 29. březen, což otevře prostor pro další vyjednávání s EU, resp. s britskou opozicí. Dopad na libru by v tomto scénáři měl být pozitivní.

Euro mělo během středy vůči dolaru tendenci mírně ztrácet. Spíše než vliv brexitu se na tomto vývoji podepsalo hned několik komentářů představitelů Evropské centrální banky. V nich zazněl nejen nadále trvající optimismus ohledně evropského ekonomického růstu, byť pomalejšího, avšak i velmi silná opatrnost v případě výhledu sazeb. Jejich navyšování by například dle guvernéra francouzské centrální banky a člena Rady guvernérů ECB Villeroye mělo být extrémně pozvolné. ECB bude v této otázce velmi pragmatická, uvedl.

Dnes nás ze zahraničních dat čeká finální revize inflace eurozóny za prosinec, včetně jejího jádrového vyjádření. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1385 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1329 do 1,1435 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.