Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Nemůžete spát? Viňte své kolegy v práci

V práci strávíme podstatnou část našeho života, přičemž ti, kteří jsou právě na vrcholu své kariéry, jsou za zdmi kanceláře často zavření celý den, a práce se tak pro ně stává jedinou náplní. I proto je dobrou radou nevolit svou profesi pouze s ohledem na výši možného výdělku, ale hledat něco, co nezačněte po pár měsících či letech nenávidět. Stejně důležitou roli však může hrát také konkrétní firma a zejména pak kolektiv, s kterým zde každodenně přicházíte do kontaktu.

Jak totiž naznačují věděcká zjištění, špatní kolegové mnoha lidem nedají spát, a to doslova. Pokud jste v práci často nespravedlivě souzeni, neoprávněně kritizováni či dokonce slovně napadáni, nemá to příliš dobrý vliv na vaši psychickou pohodu. A to nejen v práci, ale i mimo ni – mnohdy si nepříjemné situace z práce ve své hlavě přehráváte i po pracovní době, a to i pozdě večer a pozdě v noci, kdy byste už dávno měli spát.

Dobrou „noc“. V práci spí každý druhý zaměstnanec

„Hrubost na pracovišti má dopad na kvalitu spánku,“ je přesvědčen Caitlin Demsky, doktor průmyslové a organizační psychologie z Oakland University. Ten je zároveň vedoucím autorem studie zaměřené na tento vztah, která byla minulý rok publikována odborným časopisem Journal of Occupational Health Psychology. Na základě průzkumu mezi téměř 700 americkými zaměstnanci došel vědecký tým k závěru, že příčinou problémů se spánkem může být nezdvořilé, hrubé či negativní chování ze strany kolegů.

Pokud tedy často nemůžete usnout, budíte se uprostřed noci a ráno se cítíte nevyspalí, zamyslete se nad tím, jaká panuje atmosféra v rámci vašeho pracovního kolektivu. Právě zde totiž může být zakopaný pes. „Je to částečně způsobené tím, že lidé neustále přemýšlejí o svých negativních zážitcích z práce. Ti, kteří dokáží udělat mentální pauzu a zastavit toto přemítání, nemají takové problémy se spánkem jako ti, kteří se přes nepříjemné zážitky nejsou schopni přenést,“ vysvětlil serveru Inc. Demsky.

 

To, jak dobře (nebo špatně) pracovníci spí, se však poté zpětně projevuje i na tom, jak vypadá jejich pracovní motivace. „Kvalita spánku je zásadní, protože spánek hraje důležitou roli v tom, jak zaměstnanci pracují a jak se chovají v práci,“ říká Demsky. „V našem rychle se rozvíjejícím a vysoce konkurenčním profesionálním světě je důležitější než kdy jindy, aby pracovníci měli co nejlepší podmínky k dosažení úspěchu. Klíčem k tomu je přitom právě dobrý spánek,“ upozornil doktor psychologie.

A jak se dá potížím se spánkem vyvolaným stresem ze zaměstnání čelit, když zrovna nechcete měnit práci? Autoři studie doporučují co nejvíce oddělit pracovní dobu a zbylou část dne. K tomu může dobře posloužit klidná fyzická aktivita, kterou budete provádět mezi prací a spánkem. Dle závěrů průzkumu mezi zaměstnanci se s ohledem na zlepšení spánku osvědčila jóga či procházky, pomoci může také poslech relaxační hudby. Naopak s horší kvalitou spánku byla spojena vyšší konzumace alkoholu.

Jak zachránit ekonomice miliardy? Běžte spát!

 

Newsletter